| alii98 a întrebat:

Hei TPU, am 13 ani si as vrea sa lucrez la ceva,si am avut ceva proiect in powerpoint si m-am gandit ca as putea face prezentari si sa fiu platit, stiti ceva? va rog
Dau funda

7 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Salut.

Din pacate esti prea mic pentru a fi luat in serios de vreun angajator iar foarte putine persoane platesc pentru prezentari in power point.( cei care o fac cauta lucrari facute de profesionisti )

Sfatul meu ar fi sa nu te apuci de Youtube caci acel mediu este deja full de oameni slabi ce nu trec de 1000 de abonati.
Apuca-te de Youtube doar daca ai un plan in cap si un public tinta. In caz contrar este inutil. Tu momentan nu esti expert intr-un anumit domeniu caci esti inca mic, lipsit de experienta deci abonatii nu o sa aiba incredere in tine.

Ce iti recomand este sa inveti in urmatorii 1-2 ani limba engleza.
Lucreaza in plus din manuale (ia de la biblioteca) sau foloseste aplicatii precum duolingo.

Dupa ce inveti engleza stai si invata cum sa faci site-uri sau aplicatii cu ajutorul interenetului.

Exista site-uri precum khan academy, w3school, code academy sau free code camp de unde poti sa inveti destul de multe lucruri utile.

Dupa ce faci asta atunci o sa ai vreo 16 ani si o sa poti fi luat in seama daca te tii de munca.

Succes!

| alii98 explică (pentru RainmakerX):

Stiu engleza extrem extrem de bine,adica cam tot ce imi trebuie, imi lipseste pronuntia perfecta si unele cuvinte mai complicate, si o sa ma uit pe site-urile alea, poate reusesc sa invat ceva de acolo, mersi oricum

| alii98 explică:

Chestia e ca invat foarte bine(rar 8, 9-10),si imi plac chestiile astea de IT, doar ca acum as cam vrea sa fac ceva bani, si daca tot e sa invat software, cam ce as putea sa invat, cat de greu o sa fie si unde o sa pot gasi sa fiu platit

| Socke a răspuns:

Plătit nu prea cred.
Poti sa lucrezi de la 16ani sau de la 15ani cu acordul parintilor.
iar in domeniul IT sau firme unde iti trebuie cunostinte IT, iti trebuie si o facultate, niste studii. ceva de genul.Deci invata in continuare si poate in viitor o sa ajungi sa faci prezentari powerpoint si castigi bani.

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns:

Salut. Inteligentă întrebarea ta. Este problema că nimeni nu caută o persoană care să se ocupe numai de prezentări.ppx din păcate.
Ai putea să te documentezi pe partea software și, poate, să te apuci de Youtube, deoarece sunt mulți care pentru chestii banale se duc la un service pentru o problemă cu un program, iar tu ai putea face rost de o grămadă de aprecieri. Sper că te-am ajutat.

| Paul_Galdean_1990 a răspuns:

Salut, nu e de ajuns powerpoint sa faci bani, daca era asa eram milionarlaughingincearca sa te inveti in photoshop, editezi poze pe bani? sau nu stiu...laughingincearca sa mergi cu ziua la munca!

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns (pentru Paul_Galdean_1990):

Paul_Galdean_1990 totuși e mai importantă școala decât munca pe zi.