| ioana3432B a întrebat:

Am o mare problemă. La vară voi lucra la un spațiu de joacă pentru copii și nu ma pot descurca cu calculatul orelor. Am fost acolo și am făcut training și mă descurc la tot doar că la calculatul orelor sunt foarte, foarte lentă și clientul nu așteaptă după mine iar când am încercat să mă grăbesc, am greșit. Vă dau un exemplu:
30 de minute costă 10 lei
1 oră 30 minute 15 lei
Dacă copilul stă doar 15 minute, se încasează 10 lei
Dacă copilul stă 45 de minute, se încasează 15 lei
Eu am următoarea problemă: Dacă copilul intră la 11:06 și iese la 13:36 atunci eu trebuie să văd pe ceas cât timp a stat și să încasez suma corectă. Nici prea mult nici prea puțin. Aveți cumva idee cum să rezolv problema și să fiu mai rapidă. Poate un calcul matematic sau ceva. Vă rog, ajutor!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

3 minute costa 1 leu. Te uiti la ceas, vezi exact acte minute sunt (pentru asta trebuie doar sa stii sa folosesti ceasul, ca un copil de clasa a doua), imparti minutele la 3 si afli cat costa (impartirea la 3 a numerolor cu doua sau trei cifre este chestie de clasa a patra). Nu ar trebui sa iti ia mai mult de 20 de secunde. Daca iti ai mai mult, exerseaza cate 2-3 ore in fiecare zi pana la vara, pana atingi perfectiunea necesara unei note 10 la aritmetica elementara

| Lioana a răspuns:

Rotunjeste minutele la multipli de 5 sau chiar de 10 minute. Va fi mai usor sa calculezi.