| Pentrucaasavreaea a întrebat:

sunt in clasa aXI-a si as vrea sa încep pregătirea pentru admitere la UMFT, părinții mei își doresc să merg la medicină dar eu nu as vrea sa fiu o povară pentru ei pana la absolvirea facultatii. Sunt conștientă că voi avea nevoie de bani lună de lună si as simți ca e un gest egoist din partea mea să ma pun oarecum pe primul loc. Tin sa precizez ca situația financiară nu este tocmai roz. Ma bate gândul să merg la o postliceală sanitară fiindca mă pot angaja in timpul cursurilor si as putea sa ma întrețin cât de cât. Chiar am nevoie de niște sfaturi, sunt in cumpăna si nu stiu cum ar fi bine si cum nu. Ce părere aveti m-as putea angaja si sa merg si la medicină? Ce sa fac sa fie bine? Va rog,
ajutați.ma!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CuriousStuff a răspuns:

Nu o sa poti sa faci si medicina si sa si muncesti in acelasi timp, asa ca postliceala doar o sa iti amane absolvirea UMF-ului.
Aproape orice facultate ai face, daca vrei sa te axezi pe facultate si sa o faci cum trebuie nu o sa poti si sa muncesti in acelasi timp, daca muncesti nu o sa poti da totul pentru facultate. Poti sa faci doua jumatati separate (sa muncesti pentru cateva sute de lei si sa inveti doar mediocru) sau poti sa te axezi pe un lucru si sa-l faci bine, ori te apuci si muncesti serios si nu inveti, ori faci facultate.
Daca o sa inveti bine o sa intrii la buget si o sa iei si o bursa cu care sa-ti platesti caminul si aproape si cheltuielile pentru mancare, asa ca nu se pune problema de bani daca chiar vrei sa faci asta si te dedici complet. Daca nu, sa stii ca mai toti suntem pe capul parintilor pana cand terminam o facultate sau ne gasim ceva de munca, unii sunt si dupa ce isi gasesc de munca, asa e si asa o sa fie, si tu cand o sa ai copiii tai o sa trebuiasca sa ii ajuti pana o sa se puna ei pe picioare.
Si inca ceva, daca auzi povesti ca nu stiu cine isi face singur banii de la 10 ani si nu mai are nevoie de niciun pic de ajutor de la parinti, 99% din povestile astea sunt fabricate, restul sunt mari exceptii, combinatii de inteligenta si extrem de mult noroc.

Asa ca daca vrei sa faci medicina FA-O! Si dedica-te complet, pentru ca nu e o facultate pe care sa o poti face doar pe jumatate si nici o meserie pe care sa o poti practica fara dedicatie totala.

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| CuriousStuff a răspuns (pentru Tommy_Magdici_1995):

Pardon?

| Pentrucaasavreaea explică (pentru CuriousStuff):

Ai mare dreptate, apreciez foarte mult că ți-ai făcut timp să mă ajuți. O să merg la medicină si o să mă dedic pentru meseria mult visată. Îți mulțumesc din suflet pentru spiritul tău de convingere care sincer, chiar pot spune că m-a motivat. Mulțumesc! kiss

| CuriousStuff a răspuns (pentru Pentrucaasavreaea):

Cu multa placere, (viitoare) colega.winking

| Donsavas a răspuns:

Eu zic sa te apuci de un curs care sa iti ofere o calificare. Pe langa profesia de medic sau magistrat,din am observat,la noi in tara se castiga(si chiar foarte bine) si din meserii bine puse la punct si afaceri(care nu sunt nici prea slabe,nici prea de succes,dar se intretin pe piata). Ori cauti sa iti deschizi o afacere proprie,micuta dar sigura,ori te califici facand ce stii tu sau iti place mai bine. Mai apoi,daca ai nevoie de bani, sunt sigur ca daca vei cauta sponsori vei si gasi. In timpul facultatii iti va fi mai greu sa si lucrezi, insa poti face asta in timpul wekeend-ului, daca nu esti in sesiune. Mai bine lasi postliceala de-o parte, nu te va ajuta sa studiezi atatea.

Răspuns utilizator avertizat
| CuriousStuff a răspuns (pentru Tommy_Magdici_1995):

Asta e ce am zis, ca daca o sa invete bine o sa ia bursa. Nu poti sa imi spui tu mie ca daca inveti cum trebuie la toate examenele si iei note mari nu iei bursa.

Răspuns utilizator avertizat
| CuriousStuff a răspuns (pentru Tommy_Magdici_1995):

Ce treaba au banii cu invatatul si cu obtinutul bursei, da sunt situatii in care intra la buget si iau bursa x-ulestii pentru ca sunt fiii lui Prof. Dr. X-ulescu medic primar si sef de sectie dar nu toate locurile sunt ocupate de x-ulesti, ramai si locuri pentru cei care invata, si ca sa inveti nu-ti trebuie neaparat asa multi bani, cartile pot fi imprumutate sau trase la xerox, si de meditatii nu ai nevoie daca stii sa inveti.