| anonim_4396 a întrebat:

Buna! Deci, sa incep cu inceputul. Dupa ce o sa termin liceul as vrea sa merg la o facultate de medicina din U. S. A. Cum stim ca sunt foarte multi in aceasta situatie, situatia mea financiara nu este printre cele mai bune si dupa multe documentari, am aflat pot trimite o cerere pentru o bursa(avand in vedere ca salariul parintilor mei la un loc nu depaseste 500 euro/luna) si pentru o bursa de merit, care imi poate acoperi mare parte din taxe si desigur, cu un job sau mai multe job-uri part-time sa imi pot plati taxele scolare, fara ajutorul parintilor, care oricum ar fi nesemnificativ pe langa sumele uriase cerute.
Deci, sa trecem peste examenele date, pentru ca de dosar o sa am grija sa ma ocup din timp, cum fac cu viza, adica ce trebuie sa fac sa o obtin si pentru o perioada mai lunga?
Si cam la cate facultati ar trebui sa trimit dosarul, ca sa fiu sigura ca o sa fiu admisa la una dintre ele?
Sper ca de data asta sa fie cat mai multe raspunsuri si cat mai multe folositoare. Funda! happy
Si era sa uit, dupa absolvirea facultatii la cat timp voi putea sa pot sa ma angajez in U. S. A?
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| KarmaPolice a răspuns:

Poti sa citesti pe acest site http://www.scientia.ro/forum/index.php/topic,790.0.html despre ce trebuie sa faci. Daca ai anumite intrebari poti posta acolo deoarece marea majoritate a useri-lor sunt studenti in strainatate si te vor ajuta cu ce ai nevoie ( legat de viza, burse si altele).
Legat de "Si cam la cate facultati ar trebui sa trimit dosarul, ca sa fiu sigura ca o sa fiu admisa la una dintre ele?" poti trimite si la una singura, daca ai participat la olimpiade sau concursuri sau alte activitati extrascolare te primesc chiar si cu medie mai mica la bac. In principiu, daca vrei sa te duci la o facultate din strainatate este bine sa ai o medie cat mai mare si sa iei admiterea de la fac lor tot cu o medie mare. Daca dai la mai multe facultati ai mai multe sanse de-a intra ( asta e principiul).
Te poti angaja chiar si in timpul facultatii, din anul2 sau 3 depinde foarte mult de notele si de cunostintele pe care le vei dobandi in acei 2-3. Nu este necesar ca sa termini facultatea ca sa te poti angaja