| ZooM34 a întrebat:

Hey! Ce imi puteti spune despre Facultatea de Inginerie Medicala din cadrul UPB. As dori sa stiu ce pregatiri iti ofera si ce joburi poti capata in Romania sau chiar in afara. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

E o facultate buna, dar foarte grea. Numai Informatica, matematica, fizica, pe alocuri și alte materii cum ar fi biologia, chimia, engleza...iar celelalte materii chiar dacă au diverse denumiri ele tot mate, INFO și fizica înseamnă. Deci trebuie sa te descurci la acestea, nu neaparat sa știi acum sau la admitere dar sa poți face fata in facultate sa treci examenele.
Admiterea consta in probe la mate și am impresia ca la a doua proba poți da la alegere fizica sau chimie, oricum intra pe site-ul lor și vezi acolo.
Meseria e una ok, dar in România un pic cam greu sa faci cariera. In străinătate e mult mai dezvoltat domeniul și e și foarte bănoasă și căutată meseria.