| StoianbZ1998 a întrebat:

In armata pot ajunge in fortele speciale cu bac-ul si fara sa stiu engleza?

Răspuns Câştigător
| neutrino a răspuns:

In acest caz trebuie sa stii macar franceza.

3 răspunsuri:
| StefanKogut a răspuns:

Bai baiatule, in armata nu e ca-n civilie, te duci la scoala, iti iei o diploma si ceilalti cred ca stii ceva, in armata si mai ales in detasamentele de operatiuni speciale e despre supravietuire in primul rand si despre executarea misiunii in al doilea rand. DOS(Detasament de operatiuni speciale)-urile nu se realizeaza cu recruti ci cu veterani, adica baieti care au mancat cel putin 6-7 ani de armata in teatre de operatiuni, care au aptitudini fizice si psihice pentru acest tip de misiuni si care sunt dispusi sa aplice pentru a fi recrutati intr-un astfel de detasament. In general se urmareste ca un astfel de detasament sa fie multidisciplinar, adica membrii detasamentului trebuie sa aiba o specializare operativa (nu ca la scoala, pe hartie) precum si experienta in cel putin alte trei specializari operative, adica daca stii bombe, trebuie' sa mai stii si sa tragi cam cu toate felurile de arme cu teava scurta, si lupta libera si topografie, e doar un exemplu. Ei, si dupa ce ajungi sa fii capabil de asta, asa cum am spus in 6-7 ani de misiuni, ajungi intr-un campus de antrenament unde constati ca ceea ce stii e nimic pe langa cat trebuie sa mai stii, dar mai ales sa mai poti (fizic si psihic). Statistica spune ca din 10 recruti pentru DOS, trei sunt acceptati in detasament. Tine minte ca recrutii DOS-urilor sunt veterani cu multa armata mancata si nu mucosi proaspat iesiti de pe bancile scolilor si care se cred Rambo. In ce priveste limbile necesare, toate-s bune, dar e bine s-o stii pe aia pe care o vorbeste aliatul, si mai ales pe aia pe care o vorbeste inamicul, ca daca te duci in Afganistan si te astepti ca lumea sa te aplaude ca vorbesti bine engleza, mai gandeste-te, eu zic ca te trezesti jupuit la propriu. Cat despre alte raspunsuri, ce sa zic, in Orientul Mijlociu si in Nord Estul Africii e chiar un avantaj sa stii bine romaneste datorita relatiilor istorice, ca daca crezi ca tipul asta de trupe stau pe sezlonguri pe undeva prin Hawaii, te inseli amarnic, deci trebuie' sa stii engleza cat sa-ti intelegi colegii si superiorii ce zic si araba (araba este limba de circulatie internationala pentru toata comunitatea musulmana) cat sa intelegi inamicul si ce gandeste nu numai ce vorbeste, asta daca esti deplasat in Orientul Mijlociu dar daca te duci in Kosovo, de exemplu, araba nu te prea ajuta nu?

| Cristine23 a răspuns:

Pai atunci trebuie sa cunosti franceza.

| NeroDU a răspuns:

Trebuie franceză sau engleza si alta limba(mai putin romana happy ) Funda?