| oranya a întrebat:

Inginerie economica in domeniul mecanic. Este cineva la aceasta specializare? Sau a terminat-o cineva? Imi puteti da cateva sfaturi (in afara de ce se gaseste pe net)? Merci.

Răspuns Câştigător
| mircea a răspuns:

Este un domeniu interesant, dar este mai mult economie decat inginerie. Vei invata ce este aceea mecanica aplicata in practica dupe metode economice, adica pret de cost raportat la solutia tehnica adoptata. Trebuie sa stii mecanica, dar si cat costa fiecare faza tehnologica prin care se ajunge la produsul finit.Deci, vei invata sa "te joci" cu elementele de cost pentru a tine in productie acel produs pana devine neaducator de profit, in final.

4 răspunsuri:
| zemantex a răspuns:

Daca-ti place matematica si economia, atmosfera din politehnica si vrei sa ai un viitor ca inginer, bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar imi poate spune cineva cam ce perspective are meseria asta? E mai greu de gasit de lucru decat unui inginer mecanic specializat pe partea tehnica? Este mai bine sau mai prost platita?

| olarubogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt student anul 3 la specializarea asta si deja ma zbat cu unele restante de nu pot trece de ele. aveti grija unde va bagati pentru ca profesorii de la facultatii majoritatea lor isi bat joc vorbesc la misto cu tine multe altele

| olarubogdan a răspuns:

Da eu sunt e o mare porcarie.crede-ma! dc te atrage incearca insa e vorba de multa matematica plus de asta e vb de mecanica de multe prostii de le baga studentiilor pe gat nici macar nu ne ajuta la kvae f greusad