| aramnicolae a întrebat:

Intrebare.sunt boboc la facultate si pana acum nu am scris nimic la cursuri ca nu dicteaza.problema mea e ca nu stiu din ce se da la sesiune.Ne-a dat niste carti de citit facultativ.Imi poate raspunde cineva de unde sa invat?

9 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Amuzant, consider intrebarea ta, cu toate ca "NuGaseamNumeLiber" a cam dovedit ca acum o saptamana erai a 12-a

pe Android exista aplicatia "voice recorder"... inregistreaza cursulwinking

| Uxellodunon a răspuns (pentru ziftode):

Cam riscant avand in vedere ca profesorul te poate da in judecata pentru drepturi de autor, la mine in facultate o tipa risca exmatricularea pe treaba asta

| ziftode a răspuns (pentru Uxellodunon):

Incepe sa fie cam cacanie situatia, dca inregistrezi NUMAI PENTRU TINE, si nu spui la nimeni si il folosesti numai tu, iar dupa ce ai terminat cu examenul stergi, nu prea vad cum ar putea cineva sa stie, cu atat mai mult sa te dea in judecata

daca vinzi inregistrarea, EVIDENT CA O SA O INCASEZI, cred ca si daca o dai pe gratis e tot aia pentru ca faci distributie de material "valoros"... ca, sincer, mai ales intr-o sala de curs mare, la care nu e cineva la usa sa iti verfice CI, carnetul de student SI ca faci parte din grupa respectiva, care are cursul respectiv la momentul ala, cu alte cuvinte poate intra oricine, ideea ca materialul ar avea copyright e foarte contestabila, cum spuneam, situatie cacanie...

TOTUSI

DISCLAMER ce patesti ca nu te-a dus mintea si crezi ca tot ce zboara se mananca, esti numai tu de vina, nu eu ca ti-am dat sfatul... SORRY tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne-ai și spus la ce facultate ești.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......a-scoti-5/

și acum o săptămână cum de erai a-12-a?

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru anonim_4396):

Avansează repede, e geniu. Peste 6 zile isi da doctoratul.

| Uxellodunon a răspuns:

Poate intreaba pentru altcineva laughing) In fine lasand asta la o parte ar trebui sa ne dai mai multe informatii (sincere preferabil)

Daca nu dicteaza poti totusi sa inveti dupa suportul de curs, ideal e sa ai si notite in caiet, dar merge si cu suportul
Suportul poate fi ori o carte ori insasi prezentarea power point (daca face cu pp) pe care profesorul va o da la un moment dat, ori ca pp direct ori ca document pdf.
Ideea e ca trebuie sa va zica din ce va da examenul, ar trebui sa il intrebi. Ai spus ca v-a dat o bibliografie, materia pentru examen e cuprinsa in ea, preferabil intr-o singura carte?

Daca nu va da suport de curs e foarte naspa. In cazul asta noteaza-ti ce poti la curs (Ceea ce trebuie sa faci oricum ca sa inveti bine)
Daca va da materia in pdf e super, o inveti pe aia
Daca va zice ca materia e intr-o carte, eventual scrisa de el, vezi cum faci tu si grupa ta daca puteti sa o cumparati de la editura, sau daca este cartea in biblioteca facultatii, imprumut-o inainte de sesiune, eventual poti sa o xeroxezi.
Daca nu gasesti cartea nici asa, intreaba studentii din anii mai mari de unde au invatat ei pentru examen.

| Aihao19 a răspuns:

Cere suportul de curs la fiecare materie, trebuie sa existe

| AktivShack a răspuns:

1) Nu ai nevoie de dictare, iei notițe, idei principale; poți căuta după documentație pentru dezvoltare la subiectele respective.
2) Nu există să nu ai un material de studiu, un pdf, orice; cere-l.
3) Ești la facultate, ai gură. Întreabă profesorul de curs ce intră pentru sesiune; el ține cursul, el știe. Asta se aplică și pentru punctul 2, cere materialul de curs.