| AnonimDedicat a întrebat:

Salut, sunt in ultimul an de liceu, si as cam avea nevoie de niste sfaturi, de incurajari, stiu ca nu e un loc ideal pentru asta dar as vrea sa incep prin a spune ca sunt la profil uman, nu mai fac matematica, chimie fizica etc. din clasa a 11-a, de mic nu mi-a placut matematica, de asta am si ales acest profil, de fapt as putea spune ca de mic nu mi-a placut scoala, am trecut prin scoala de parca nici nu as fi fost la una, iar acest fapt ma sperie cumplit, doar cand ma gandesc ca am aproape 12 clase si cam 10% cunostinte din toate materiile predate in toti acesti ani, nu pot spune ca sunt ultimul incult ce nu stie sa vorbeasca, sa scrie, sa citeasca, sa faca niste calcule de baza, eu sunt la un liceu foarte prost din orasul meu, am intrat cu medie foarte mica la el, mai precis cu 5-6 daca va intereseaza, din clasa a 9-a pana in clasa a 11-a pot spune ca am fost la liceu doar sa fac prezenta, n-am acordat pic de interes orelor, si nu doar eu, ci si colegii si profesorii ce predau la clasa, da stiu, poate ca suna ciudat, poate credeti ca ma victimizez si o sa spuneti ca nu mi-am dat interesul si ca e doar vina mea, si poate chiar asa este, dar nu am nici o motivatie sa invat, imi este sila doar cand deschid manualul de romana si vad toate porcariile alea inutile, intr-adevar sunt si materii care imi plac, nu multe dar sunt, eu trec anul asta in clasa a 12-a si vreau sa incerc sa invat si sa iau bacul, asa fara cunostinte cum am ajuns pana in clasa a 12-a, o sa ma straduiesc sa iau bacul, doar ca sunt blocat, mie de pe la 15 ani m-a pasionat programarea, am inceput cu un limbaj simplu si chiar pot spune ca mi-a placut enorm, recent m-am reapucat am inceput sa invat din tutoriale, carti, articole, si chiar mi-ar placea sa iau bacul si sa continui cu programarea, din cate am inteles nu iti trebuie matematica ca sa devii programator, mai exact frontend developer, si am inteles ca pe angajatorii firmelor nu ii intereseaza daca ai diploma de facultate sau nu, ci ei doar te testeaza la interviu sa vada daca chiar stii sa scrii cod, sa faci site-uri, dar din cate am inteles cica daca ai o diploma e mai usor sa te angajezi, eu ma gandeam sa dau la o facultate de programare dupa ce termin liceul, dar ma descurajeaza faptul ca sunt la uman si sunt cam praf pe matematica, ma mai gandeam ca dupa ce termin liceul as putea sa ma angajez si cu banii pe care ii produc sa fac pregatire la matematica si informatica, nu stiu cat de buna ar fi ideea asta, sunt foarte derutat, din cate am vazut sunt cursuri gramada pe internet cu bani sau fara care te invata programare si am vazut oameni care au ajuns programatori care au invatat singuri de la 0, fara nici o facultate in domeniu, imi pare rau ca am scris atat de mult, cred ca am si omis multe chestii, dar sper sa intelegeti la ce ma refer si sa ma ajutati cu cateva sfaturi, mai ales daca sunteti pe aici pe TPU programatori cu sau fara facultate, daca nu ati inteles ceva din ce am povestit mai sus puteti sa ma intrebati. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ar trebuii sa-ti imaginezi ca fara matematica nu ai cum sa inveti programare!
Cu medii extrem de mici si fara matematica, ma indoiesc ca vei putea intra la o facultate de IT.
Pentru programare si dezvoltare de software se cere multa matematica, nivel avansat, sa stii sa scrii coduri bazate pe formule matematice.
Sa te angajezi si pe banii pe care-i iei din munca necalificata sa inveti matematica... sigur, este si asta o posibilitate, dar oare esti capabil? Daca nu ai invatat 12 ani de zile matematica, crezi ca vei putea sa o iei de la zero si sa inveti atat de mult si rapid, invatand doar in weekend, cateva ore?
Oare cati ani vei fii nevoit sa inveti ca sa recuperezi totul si apoi sa ai o sansa sa te concurezi la facultate?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bill Gates nu are facultate.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Prietene, fără supărare, dar problema ta cea mai mare nu e matematica. Tu realizezi că tot mesajul tău a fost o singură frază? Asta denotă lipsă de organizare a gândirii, iar programatori se bazează pe analiză, exprimare și gândire bine structurată. Deci ca principiu, da, poți fi programator fără facultate, dar ai foarte mult de muncă. Apucă-te cu ceva foarte simplu, de bază, trebuie "să-ți faci mâna", să înveți să structurezi ceea ce faci. E ca și cum ai vrea să fii pilot de curse, dar cu bicicleta mergi din gard în gard… Ia-ți permis, condu 2-3-4 ani, începi să participi la curse de amatori, apoi mai avansate, etc.
Matematica nu e cine știe ce dificilă pentru cineva de nivel mediu.
Baftă.