| anonim_4396 a întrebat:

La ce facultate imi recomandati sa merg si de ce?

Care ar fi cea mai buna meserie?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si noi de unde sa stim ce inclinatii ai? Vorbeste cu profesorii la ale caror materii ai note mai bune.

| Bondarel99 a răspuns:

Depinde de ce ai putea tu sa faci. Degeaba iti recomand eu ingineria si medicina daca tie poate nu iti place matematica. Adica trebuie sa fii si sigur ca poti sa faci fata in facultate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inginer aero spatial

| sierra1 a răspuns:

Daca asa pui problema si ceri unor necunoscuti sa te indrume fara a sti nimic despre tine, atunci mai bine rămâi acasă

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Medicina este cea mai buna in privinta unui loc sigur, la stat. Fara probleme.

Insa nu este cea mai cautata. Domeniul IT este cel mai cautat si cel mai bun pot spune. Numai ca pentru angajare (ca inginer) trebuie sa stii foarte multe si sa fi bun in ceea ce faci. Nu e garantat ca ai un loc ca la stat, asta daca nu esti bun in asta.
Vorbesc din experienta big grin

| Sn4k3 a răspuns:

Depinde la ce esti bun si ce ti-ar placea sa faci. Asa pot sa zic sa te duci la cea de informatica, dar daca n-ai treaba cu informatica si matematica nu faci nimic acolo.

| Victoria18 a răspuns:

Parlamentar. Dormi in parlament, vacanta 9 luni pe an, furi, salariu baban. Ohoooo.

| N0H4CK a răspuns:

In momentul de fata, cele mai bune meserii si usor de aplicat sunt cele de la stat. Paznic penitenciar, ofiter/subofiter armata, maistri militari, SGP (soldat, gradat profesionist). Salariile incep de la 2500-2800 lei

| Camuflaj2017qp a răspuns:

Cea mai buna meserie e aia care iti place tie si la care nu simti ca muncesti, si facultatea nu trebuie sa ti-o recomande nimeni trebuie sa o alegi tu din proprie initiativa in functie de ce iti place sa faci.

| sabinaca a răspuns:

Nu exista "cea mai buna meserie" sau "cea mai buna facultate". Singura persoana care poate determina acest lucru, esti tu. Ce iti place sa faci si ce profesie crezi ca s-ar apropia cel mai mult de calitatile tale, astea sunt lucrurile pe care trebuie sa le iei in considerare.