| asheehigh a întrebat:

La ce facultăți pot sa merg daca sunt la profilul tehnician mecatronist(mecatronica)?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Facultatea de mecanică.

| Frank51 a răspuns:

Orice facultate doresti tu, dar daca tot ai facut liceul asta si iti place domeniul, eu iti recomand sa mergi pe o facultate tot in acest domeniu. Facultatea care ti se potriveste perfect, imbinand tot ce ai invatat la liceu este Robotica sau Automatica, fiind exact pe acelasi traseu. Dupa care urmeaza Mecanica, Electronica, si Informatica. Poti sa dai la Inginerie Mecanica daca te atrag masinile(dar e multa munca in acest domeniu), sau la Inginerie Electrica, ori la Calculatoare, unde este mai greu dar sunt cele mai bune salarii.

| RobertMoon a răspuns:

Nu are importanță profilul liceului cu facultatea, poți merge oriunde îți place, daca vrei sa continui in domeniul tau, in schimb poți alege facultatea de inginerie mecanică.

| FrateleMacarie a răspuns:

-Facultatea de Inginerie mecanica
-Facultatea de Inginerie Mecatronica si Robotica
-Facultatea de Tehnologia constructiei de masini