| anonim_4396 a întrebat:

La Facultatea de Psihologie și Știintele Educației din București la Specializarea Psihologie se face practică în timpul facultătii?
Dacă da, unde? Când? ( începând din ce an universitar).

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Da, se face practica, incepand din al doilea semestru al primului an - dar din pacate practica oferita de facultate nu este chiar atat de practica, avand in vedere ca pentru a lucra in domeniu trebuie sa ai niste calificari. Eu mi-am luat licenta in 2011 la FPSE si am facut practica la un cabinet de psihologia transporturilor, la penitenciar, la spitalul de psihiatrie. Din ce am citit pe grupul studentilor de acum, se pare ca s-a introdus o practica mai organizata, ca la noi mult din practica era mai mult observatie daca nu chiar pur si simplu un alt curs. Cred ca acum s-a mai imbunatatit situatia, am auzit de niste proiecte mai interesante in facultate. Oricum, daca vrei sa faci practica, iti recomand sa intri in ASPSE (Asociatia Studentilor la Psihologie si Stiintele Educatiei) si sa participi la proiecte de cercetare, workshopuri, conferinte, evenimente de dezvoltare personala... oportunitati sunt destule si ai ce invata. Succes!

| anonim_4396 explică (pentru diaac):

Mulțumesc.Crezi că merită să practici această meserie?
Se câștigă bine din această meserie?

| diaac a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde cat esti de pasionat. Pentru mine clar se merita. In special pentru ca sunt pasionata si iubesc ceea ce fac. Totusi nu as recomanda ca cineva sa devina psiholog pentru castigul material, ca nu este atat de mare, daca asta este criteriul. Totusi depinde ce oportunitati gasesti si daca ai initiativa si stii sa te promovezi. Partea buna este ca psihologia este un domeniu cu aplicabilitate larga si ai mai multe directii posibile dintre care sa alegi. Succes!