| anonim_4396 a întrebat:

La Medicină Dentară e mai ușor față de Medicină Generală?(Ma refer la volum de materie, stres, timp liber, program)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut colegi care au facut medicina. Nici unul nu a pus problema cum o pui tu. Cum adica unde e mai usor? Tu vrei sa faci medicina unde e mai usor sau pentru ca esti pasionata de domeniu? Daca nu iti place sa lucrezi cu oameni nu o sa rezisti in nici una. Si medicina dentara poate fi foarte lunga si grea. Poti face specializare in chirurgie maxilo-faciala care are treaba si cu ORL-ul. Lucrezi cu sinusuri, multe implanturi se pun aiurea de intra pana in sinus. Ii face comunicare oro antrala si e nasol pentru ca aia se inchide foarte greu. Din 2017 si acum am o mica comunicare cu sinusul. Multi dentisti se specializeaza pe implanturi pentru ca de acolo vine grosul banilor. La medicina generala faci ceva din toate dar nu esti specialist in nimic pana nu te specializei la rezidentiat. Trebuie sa-ti placa medicina pentru a face treaba in domeniu nu pentru ca e putin de invatat sau nu ai program. Ca medic in spital te poate pune sa faci urgente unde stai 12 ore. Daca te faci medic specialist e mai frumos dupa parerea mea. Faci numai o parte a medicinei si o faci foarte bine.
Asa ca daca de pe acum iti faci griji cu privire la program, volum de materie, zic ca ar trebui sa te gandesti de doua ori daca medicina e de tine. Raspunsul este evident la intrebarile tale: volum de materie enorm, stres foarte mult, timp liber de multe ori zero, program in functie de pacienti si de cum esti pus in tura. Daca iti vin urgente te cheama de acasa la spital.
Daca cauti un job fara stres si lejer nu ai ce cauta in medicina. E mult de invatat si trebuie depus foarte mult efort pentru a fi bun. Desigur ca sunt si medici de nota 6-7 dar nu stiu cine ar merge la astia, se vede clar cand nu au habar ce fac.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este mult mai greu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este mai ușor. Mai ai nevoie și de dexteritate manuală. nu poți fi mâini ne îndemânatice.