| adellyna a întrebat:

La profilul Stiinte sociale, pe ce materii se bazeaza? Si daca faci liceul la profilul stiinte sociale iar apoi faci si o facultate buna, ce job ai putea sa ai?
MErsi

Răspuns Câştigător
| Serenity_3531 a răspuns:

Cam incurcata intrebarea ta. Iti raspund mai intai la prima parte a intrebarii. Profilul stiinte-sociale (si eu am urmat acelasi profil) este de filiera umanista. Asa ca se bazeaza pe istorie, geografie, romana, stiintele sociale (logica, psihologie, economie, sociologie, filosofie).
In ceea ce priveste a doua intrebare. Daca esti bun la chimie, biologie poti sa dai si acolo, sau sa dai la medicina, chiar daca ai terminat stiinte sociale.
Facultatile care au legatura cu aceasta filiera sunt: Filosofia, Istoria, Geografia. Si inca ceva... Aceste facultati au mai multe specializari, sa le numim asa. De exemplu in cadrul Facultatii de Filosofie exista Asistenta sociala sau Stiinte politice.
Succes! Si gandeste-te bine inainte de a da undeva. Trebuie sa stii unde te pricepi cel mai bine.

3 răspunsuri:
| Victoria a răspuns:

Se bazeaza pe istorie, romana, limbi straine, geografie. Dupa poti deveni avocat, procuror, jurnalist, depinde de facultate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Geografie, romana, stiintele sociale (logica, psihologie, economie, sociologie, filosofie). Poti sa dai la drept, Economie, Psihologie, Filozofie, istorie, Geografie, Teologie, asistenata sociata

| madychan95 a răspuns:

Pe romana si limbi straine(trebuie sa stii doua)... mi se pare ca si p istorie, dar in general nu pe stiintele exacte.Cat despre job... poti iesi psiholog, asistent socialpe asta se bazeaza stiintele sociale