| Annddrreei a întrebat:

Limba germană cam cât durează sa fie învățată la nivelul B2 ( pornind de la 0 )? Cursurile oferite de anumite firme sunt bune? Ce experiențe ati avut si ce recomandări aveti? Astept pareri si sfaturi, am nevoie sa invat ca sa pot lucra acolo ( domeniu medical ).

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Este greu de spus,in primul rand conteaza vocabularul, este extrem de important sa acumulezi cuvinte noi,sa conjugi verbe, limba germana nu este grea, este logica, directa si multe cuvinte sunt cuvinte impreunate, o sa te adaptezi, nu o sa fie greu

https://www.memrise.com/course/47049/5000-words-top-87-sorted-by-frequency/

un lucru iar extrem de important este contextul, adica cuvintele invatate prind viata

asculti povesti pentru copii cu subtitrare sau easy german, creezi mici propoziti
ich bin - mrbest, dai sens acelor cuvinte, asta e baza sa te folosesti de ceea ce stii in caz contrar vei cuv invatate, citesti mici poezi pentru copii, de vorbit exista https://www.eviebot.com/en/
trebuie inteles ceva,nimeni nu te poate invata nimic in viata,singur poti invata, in primul rand cum sa inveti si sa pui in aplicare, multi care invata germana refuza sa se foloseasca de ea, eu as vb cu tine daca chiar vrei, o sa vezi ca exista dialecte, frumoase, repet integrarea limbi in viata ta este obligatorie, invatarea cuvintelor se face astfel
de 3 ori per 3 zile = repetare 5 minute
nu invatam o suta pe zi si 5
importanta nu este cantitatea si cat retinem

| sierra1 a răspuns:

O săptămână sau o veșnicie - depinde de cât te duce

| NLS a răspuns:

La mine a durat 13 luni, stiam unele cuvinte de baza (am luat ore o data pe saptamana, timp de aproape 2 ani, cand aveam 6-7 ani).

5 luni am invatat singur, 6 luni un curs de integrare, pe care l-am absolvit cu B2, apoi 2 luni curs avansat la Goethe-Institut.
Nu am mai dat examenul pentru C1, dar am urmat curs pentru acesta.
Apoi am inceput sa lucrez, si am constatat ca in doua luni am invatat mai mult decat in intregul an (e drept ca la munca foloseam cu totul alt limbaj decat la curs sau acasa - termeni de specialitate).

| QuoVadisss a răspuns:

Salutare! Nimeni nu poate spune exact cat dureaza sa inveti limba germana. Asta depinde de fiecare cat de repede asimileaza. Firmele care ofera cursuri spun ca intr-o luna de zile se poate invata limba germana, dar avand in vedere ca este pentru a lucra intr-un domeniu medical iar termenii sunt destul de dificili, probabil o sa dureze mult mai mult. Trebuie sa ai vointa ca sa reusesti sa faci ceea ce ti-ai propus! Mult succes!