| AdrianBica a întrebat:

M-am apucat de Karate Kyokushin si as dori sa aflu niste amanunte despre cei gradati si despre incepatori, profesori, maestri.

3 răspunsuri:
| AdrianBica explică:

Aflu*, cer scuze

| asile2 a răspuns:

10 kyu - alba
9kyu- portocalie
8kyu-portocaliu cu albastru
7kyu-albastru
6kyu-albastru cu galben
5kyu -galben
4kyu-galben cu verde
3kyu-verde
2kyu-verde cu maro
1kyu-maro
centura neagra 1 dan... 10 dan
Kyokushin are otagai-elevi
sempai-maiestri si
sensei-profesori

| fighter15 a răspuns:

Pai si eu practic kyokushin si astea sunt gradatile in stilul nostru de lupta:
centura alba - fara kyu
10, 9 kyu- portocalie
8, 7 kyu- albastra
6, 5 kyu - galbena
4, 3 kyu verde
2, 1 kyu maro
1 dan - neagra - shodan
2 dan - neagra - sandan
si asa mai departe
Deasemenea sunt si eu incepator si am centura alba dar in sptembrie voi da examen pentru cea portocalie.Ps: sa te astepti si la putin kumite adica lupta caci kyokushin e un stil full contact fara aparatori deci cand te vei bate cu cineva pe strada o sa poti sa incasezi una fara sa pici pe jos si o sa il si bati o sa vei ca o sa iti placa, OSU.