| DeeaNegrea a întrebat:

Mama mea a absolvit liceul, dar nu are diploma de bacalaureat. Din aceasta cauza este foarte suparata.Are impresia ca nu sa poate angaja niciunde deoarece nu are aceasta diploma.Asa ca va intreb "este important daca are aceasta diploma?". Conteaza chiar atat de mult pentru angajatori?

Răspuns Câştigător
| EUSIATIT a răspuns:

Depinde unde vrea sa se angajeze. lOCul de munca. daca se ingajeaza ca si muncitor necalificat nu i trebuie. daca vrea ceva mai bun trebuie diploma. sa se inscrie la bac acum in vara pentru ca este ultimul an in care se mai acccepta si absolventi din promotii mai vechi de 2 ani apoi cu noua lege nu mai ia bacul in veci pentru ca oricum materia pe care a facut o... a mai uitat o si nu se mai poate tine dupa generatia asta. eminenta de azi.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cam toate locurile de munca cer diploma de bacalaureat. Sunt foarte putine posturi pe care se poate angaja fara aceasta diploma (paznic, nu agent de paza, muncitor necalificat, femeie de serviciu, debarasatoare de mese si cam atat).

mira
| mira a răspuns:

La noi conteaza.In alte tari dai o proba de lucru chiar daca ai facultate.

| anad a răspuns:

Cu sau fara diploma de bac, cei care termina liceul au sanse mici sa isi gaseasca un loc de munca acceptabil. Exista pe piata fortei de munca foarte multi absolventi de facultati care nu isi gasesc loc de munca conform studiilor si intr-un final accepta aproape orice post.Ar fi bine sa isi dea bacul pentru a putea sa faca ceva cursuri postliceale sa se califice intr-o meserie.

| tyana a răspuns:

Uneori conteaza dar nu intotdeauna, depinde de domeniul in care vrea sa se angajeze.Sa se intereseze la liceul unde a terminat pentru ca din cate stiu diploma de bac se poate lua dand examen cu ceilalti.happyBafta!

lolita
| lolita a răspuns:

Cand am dat eu bac-ul cin sala era si femeia de servicu a scolii care datea examen, fiind angajata de cativa ani buni a zis ca ministerul ii cere diploma de bacalaureat. acum nu te mai angajeaza nici cu facultate dapai sa nu ai bacul.

| GiovannyGrandiossu a răspuns:

Asta inseamna ca nu a absolvit liceul. Din exprimarea ta rezulta doua ipoteze: 1. Daca nu are hartia (diploma) o poate lua de la acel liceu 2. Daca nu a dat bacul, il poate da in vara (cu ceva banisori 400-500 RON) se copiaza la greu. E o investitie buna pe termen lung, se amortizeaza relativ repede

| HBK a răspuns:

Conteaza foarte putin, din pacate.Cu totii stim cum se fac angajarile in ziua de azi.Mai pe directe, trebuie sa ai ceva bani si niste pile bune pentru a razbii.Cunosc niste cazuri la mine in oras, fiind foarte dezamagit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara diploma de bac nu faci nimic...

| sovieticool a răspuns:

Fara diploma de bac o sa aiba probleme la pensie. Trebuie sa faca rost de ea cumva.

| gavroche_1702 a răspuns:

In mod obligatoriu nu, dar sunt firme care la angajare cer copii ale actelor de studii.deci, imagine that...concluzia e ca ii trebuie si nu-i trebuie. dar daca o intreaba cineva trebuiesa aiba negru pe alb, deci o fuga la liceu in arhivele liceului nu ar strica + taxa de eliberare (nu e asa mare)