| Dizzydizz a întrebat:

Mama vrea ca eu sa urmez facultatea pentru academia de politie.Eu insa vreau sa o urmez pe cea de psihologie.
Credeti ca am de castigat.ca pot scoate profit in viata de la aceasta facultate,?

9 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Parerea ta este cea mai importanta! ce faci aia ramai ...asa ca daca iti place psihologia fa-te psiholog! si parintii mei vor sa fac altceva dar daca mi-e nu-mi place nu ma pot obliga!

| anad a răspuns:

Sa stii ca nu e usor nici in politie si ai si acolo un salariu de bugetar ca nu pot fi toti sefi! Psihologia ar trebui sa fie o profesie de viitor si banoasa la o adica, dar cum in Romania nu se intampla mai nimic nici in 20 de ani, nu cred ca vei avea mare ghiseft nici cu ea! Fa ce te lasa inima!

| karellen a răspuns:

Nu e vorba de ce e mai profitabil, ci de ceea ce-ti place tie cu adevarat. iar asta doar tu o stii

| 16.laura.16 a răspuns:

Eu merg la facultatea de psihologie. Imi place enorm. Nu mi pasa de altceva, imi place si stiu ca pot face performanta.

| alonet a răspuns:

Pai in cadrul academiei de politie sunt sectii care au si profil psihologic, gen criminalistica si nu numai si cu facultatea de psihologie in perioada de criza nu se fac angajari si la resurse umane nu merege treaba desi in perioada de criza e nevoie mare de linistirea multora, acestea nu o sa aiba bani sa te pateasca, si in primul rand daca asculti de parinti vei fi binecuvantat de Dumnezeu prin fagaduinta

| MoNsTeR a răspuns:

Eu la academie vreau sa merg dupa liceubig grin.pentru ca asa VREAU EU nu pentru ca vor parintii. dupa parerea mea ti-ai pierde 3 ani din viata acolo pentru ca u vrei total altceva.(sau marog din moment ce ai intrebat de profit poate te gandesti doar la partea materiala atunci te sfatuiesc sa mergi la academie) lasa ce vrea mama pentru ca U vei lucra nu EA. du-te la psihologie daca acesta e visul tau.nu conteaza ce vor altii du-te si inscriete la facultate si pune-o in fata faptului implinit. sau daca vrei inainte incearca so convingi ca nu politist vrei u sa te faci ii zici avantajele facultatii pe care vrei s-o faci ma rog sti uwinking. si daca vrea neaparat sa faci ceva in politie zii ca si politia are psihologi.adica la angajari la interogatorii sau la verificarea psihologica de dupa angajare a fiecaru politist odata la nu stiu cat timp...nu uitabig grinUTE UNDE ITI PLACE TIE NU CELOR DIN JUR FIE MAMA TATA SAU ALTA PERSOANA

BAFTA!

| Goofy77 a răspuns:

Ce este sigur ca de la militie nu se fac restructurari deci o siguranta mai mare decat ca si psiholog parerea mea

| Alina. a răspuns:

Ma aflu in exact aceeasi situatie dar daca stau sa ma gandesc la noi nu este ca in America unde aproximativ fiecare familie are un psiholog.Deci desii ca imi place mult psihologia nu stiu daca ma risc sa fac aceasta facultate pentru ca nu as castiga nimic in tara sad

| iasminhappypills a răspuns:

Trebuie sa urmezi ceea ce iti place tie mai mult. Daca nu vrei academia de politie nu o face. Sora mea a urmat liceul economic dar nu pentru ca i-a placut ci pentru ca asa au vrut ai mei. Idee e urmatoarea: Daca urmezi facultatea de psihologie urmeaz-o in paralel cu alta de baza pentru ca nu vei iesi psiholog de acolo, vei avea cunostinte dar nu toata lumea iese ceea ce-si doreste si la fel si cu cea de litera. Nu iti zic sa nu urmezi academia de politie, dar alegeti o facultate pe care intr-adevar te poti baza