| NoName2222 a întrebat:

Mate-Info sau Economic?
Am si eu o intrebare la ce liceu sa ma duc?
Vreau sa devin ceva in industria I.T. de exemplu : programator/game developer/ specialist I.T. etc
Vreau sa ma duc la o facultate pentru calculatoare
Dar nu prea as vrea sa ma duc la un liceu de mate info pentru ca este mult mai greu. Am inteles ca daca ma duc la un liceu economic pot da la o facultate pentru calculatoare
Voi ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca un amarit de liceu cu specializarea mate -info ti se pare greu, nu visa la o facultate de informatica sau la una de automatica si calculatoare!
Daca optezi pentru un liceu economic, asa zisa matematica 'de tehnologic" (M2) nu te va ajuta sa faci fata matematicii care se studiaza in primii doi ani la o facultate de informatica sau la una de automatica si calculatoare---eventual la una de cibernetica, statistica si informatica economica (http://www.csie.ase.ro/licenta)

| KodrutZ a răspuns:

Am parerea ca vrei ceva platit bine da' usor. Incearca traficant de droguri, barbatzel cu ora pentru babete... treburi de-astea. Crezi ca daca eviti liceul cu multa mate o sa iti fie mai usor in facultate?

suntserios
| suntserios a răspuns:

"Dar nu prea as vrea sa ma duc la un liceu de mate info pentru ca este mult mai greu" Pai si ce crezi ca o facultate de profil IT e usoara?

Nici nu ai ce cauta in industria IT daca nu ai facut un profil mate info in liceu

| Sadop a răspuns:

Îți va fi mega greu să dai la o facultate de IT cu matematica făcută la un liceu economic și cu 0 ore de info ( chiar dacă e 1 oră, tot nimic e ).
Mergi pe mate-info. dacă îți dai silința și înveți constant și ai parte și de niște profesori ok vei reuși.
Nu a murit nimeni urmând un astfel de profil.
Baftă!

| Asce90 a răspuns:

Vrei sa devi programator/game developer/ specialist I.T si sa faci un profil economic? In niciun caz. Trebuie sa mananci mate info pe paine. Daca ar fi asa simplu toata lumea ar fi programator cu 7.000 de euro pe luna. Asa ca pune mana si invata 4 ani de zile, ca se merita. Lasa profilul economic si apuca-te de mate. Dar oricum... Daca te duci la mate info si nu esti dispus sa stai cu burta pe carte mai bine mergi la economic, poate intelegi mai bine si ai si viata mai usoara. Eu sunt la mate info si in clasa 9 si a 10, am avut alte preocupari. Si crede-ma ca nu poti sa tii pasul daca nu inveti regulat si cum trebuie. Acum stau si invat o gramada ca sa pot si eu sa scot 5.