| StrongHeart a întrebat:

Merita sa stai la un job care nu iti place,ba chiar iti cam ia tot ce e uman din tine,doar sa faci vechime sau sa schimbi jobul? Am schimbat multe joburi si nu am vechime in nici un domeniu si stiu ca nu prea da bine sa schimbi jobul mereu, nu au incredere angajatorii.

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ai putea sta măcar 6 luni, un an, e suficientă experiență atât

| Adry05 a răspuns:

Și numa bine în timpul ăsta vezi ce oferte găsești, poți merge când apuci și la interviuri și poți zice că ești momentan la un job care nu-ți e prea pe plac

| Violleta2022 a răspuns:

Cand nu ai bani si ai nevoie de ei, merita!
Chestia cu schimbatul frecvent al jobului, denota ca nu esti un om serios, care doreste sa munceasca.
Sincer, asta este un "criteriu" frecvent de respingere, fiindca angajatorul nu vrea sa se complice cu care nu are chef sa munceasca, preferand din start sa angajeze un om serios, care sa faca treaba.

| StrongHeart explică (pentru Violleta2022):

De ce denota asta? Daca conditiile sunt execrabile, iti distrugi sanatatea doar sa zica altul"uite ce om muncitor"? Nu, te duci unde e mai bine, unde munca ta e apreciata si respectata.

| Violleta2022 a răspuns (pentru StrongHeart):

Cand se intampla la un job, te cred pe cuvant ca-s conditii execrabile, dar cand se intampla frecvent, la mai multe joburi sa pleci dupa putin timp, atunci este clar ca nu-i seriozitate si nici dor de munca, ca atare angajatorul se gandeste de mai multe ori daca sa riste sau nu, angajandu-te.
Asa este, te duci unde-i mai bine si esti bine platit cand ai o calificare, cand esti un muncitor excelent si constiincios, dar cand zbori din companie in companie, eu nu cred ca acela este bun sau vrea sa munceasca.
Nu uita: tu esti acela care selecetzi munca si aplici pentru job, doar vezi clar conditiile, asa ca, nu avd de ce ai pleca dupa cateva saptamani sau luni, ca nu-ti convine.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu este vorba de meritat. Tu stai la un job pentru ce? Pentru a putea sa iti fie bine dupa, nu? Ca altfel nu ai avea nici macar un motiv sa stai.

Ce inseamna dupa? Probabil niste banii care sa te ajute pentru un alt job sau in alt scop.
Asa ca ce variante ai? Ai gasit un job, ai sansa sa pleci si sa nu pierzi ceva (daca stai sa te gandesti nimeni nu pierde nimic niciodata, pentru ca nimic nu a fost al lui), atunci pleci.
Daca te conditioneaza ceva sa stai, stai.

Ba este foarte bine sa schimbi jobul, te descoperi mai bine si poate o sa stii ce vrei in curand. Dar este bine sa si stai o perioada mai lunga la un job.

Cum am spus eu mereu, un lucru extrem de important cand vine vorba de cariera sau de ce poti face, este sa urmezi o OPORTUNITATE si sa aduci PASIUNEA cu tine in tot ceea ce faci. Atunci o sa realizezi ca orice lucru poate sa te faca fericit, si un lucru marunt. Daca fericirea nu o gasesti in lucruri marunte... lucrurile mari, sunt coplesitoare pentru asta.

Stiu ca o sa reusesti. Iti tin pumnii. Este inevitabil sa nu faci ce iti place. Mult succes si o seara frumoasa sa ai! ^_^

| StrongHeart explică (pentru DoarBogdan):

Pentru bani sa ma intretin sa pot sa lupt pentru visele mele,pozitive,nu droguri sau alt fel de vise laughing Ca mai stiu si d-astia,de trag toata ziulica ca sa bage o biluta doua pe seara.Dar din experientele mele ce le-am avut pana acum,nu prea mai ramane timp de nimic si timpul care iti ramane esti foarte obosit,incerc sa imi depasesc conditia,dar sunt chestii elementare care iti mananca mult timp pe langa munca si anume odihna sau familia,prietenii.
Stiu ca trebuie multa pasiune si rabdare,dar sunt joburi care nu iti servesc cu nimic special ca persoana,care necesita repetitie continua, dar niciodata nu inveti ceva wow sa zici ca ai evoluat ca ai invatat ceva, bine, stiu ca trebuie multi ani si asta e adevarat, nu ma astept sa pice nimic din cer sau sa se schimbe ceva radical peste noapte.
Mersi, si tu sa ai succes in ce iti propui.

| Celcestietot a răspuns:

Nu se da umanitatea pentru nimic, gandeste-te cum ti-ar fi tie daca te-ai schimba peste noapte in ceva rau. Data viitoare incerci sa faci o alegere mai buna si mai favorabila si asta este.winking

| Nemessys a răspuns:

Da, merita, altfel o sa fii nefericit toata viata.
Angajatorii nu trebuie neaparat sa stie cam toate locurile tale de munca. happy Poti spune ca ai lucrat o perioada mai lunga undeva anume chiar daca tu ai lucrat mai putin.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu frate, nu merita. Am avut si stiu ce inseamna. Ai o viata si in aia esti nefericit. Nu trebuie sa spui oricum cate joburi ai avut tu si cat ai stat intr-un loc la un interviu. Poti spune ca ai lucrat in doua locuri si atat.

| SingleForOne a răspuns:

Va mai dura mulți ani până când locurile de muncă vor fi atât de flexibile încât să accepte pe oricine, și să le facă training, indiferent ce domeniu de job este (excluzând totuși, acelea care necesită o licență într-un domeniu). Până atunci, suportăm. Sper că te-am ajutat puțin moral. happy

| troleibuz a răspuns:

De ce nu iti place? Merita sa stai daca e o chestiune temporara si experienta acaesta te ajuta apoi sa faci ceea ce iti place.