| dya333 a întrebat:

Nu inteleg un lucru la ce facultati se plateste taxa de admitere si taxa de inscriere si la care nu.Adica eu daca am medie mare tot trebuie sa platesc de ex la Universitatea Babes-Bolyai din Cluj Napoca se plateste? Explicati-mi si mie va rog despre taxele la facultati.MUltumesctongue

1 răspuns:
| bngthtbx a răspuns:

Taxa de admitere se plateste la orice facultate iti depui dosarul sa vezi daca intri. Si daca ai media mare (e relevant doar pentru facultatile la care se intra pe baza de dosar) sau iei nota mare la admitere ( pentru facultatile la care se da un test unic) o sa intrii dar taxa aceea de inscriere tot se plateste si nu o primesti inapoi nici daca intri nici daca nu! E la fel al toate facultatile si e cam intre 1-3 milioane. Iar daca ai intrat aici se pune problema mediei. daca e destul de mare intri la buget ( adica "la stat" si nu platesti scolarizarea) iar daca nu e destul de mare intri la "cu plata" si scolarizarea e cam peste 40 de milioane pe an! sper ca te-am lamurit!