| dya333 a întrebat:

Buna all.Nu inteleg un lucru la ce facultati se plateste taxa de admitere si taxa de inscriere si la care nu.Adica eu daca am medie mare tot trebuie sa platesc de ex la Universitatea Babes-Bolyai din Cluj Napoca se plateste? Explicati-mi si mie va rog despre taxele la facultati.MUltumesctongue

1 răspuns:
| ioanagazdac a răspuns:

Salut! La toate facultăţile se plăteşte taxa de înscriere şi alte taxe comune (aşa cum erau în şcoală generală, liceu, etc.). Ca şi toţi candidaţii la facultate va trebui să îţi faci dosarul de înscriere (lista cu ce trebuie să conţină dosarul o vei găsi la secretariatul facultăţii) pentru care vei plăti şi apoi nişte taxe de procesare, etc. La secretariat te vor îndruma. Dacă intri la buget fiidcă ai medie mare asta înseamnă că nu vei plăti taxa de şcolarizare care acum nu ştiu cât e în funcţie de facultăţi de la 2000RON în sus mă gândesc. De asemenea, e bine să ştii că dacă după primul semestru vei fi printre primii la "învăţătură" poţi să iei bursă de merit. Dacă esti un caz social, (de ex. cu părinţi decedaţi, cu probleme financiare pe care le poţi dovedi legal, handicap, etc.) poţi beneficia de bursă socială pentru care iar trebuie să-ţi depui un dosar. Spor!