| IoanaMaria12345678910 a întrebat:

Păreri facultatea de geodezie?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce vrei să afli prin păreri?

| IoanaMaria12345678910 explică (pentru sadrian46):

Dacă a fost cineva și este o facultate Ok, dacă poți găsi loc de munca după, cum este admiterea, pe site nu am găsit prea multe informații

| sadrian46 a răspuns (pentru IoanaMaria12345678910):

Orice facultate pregătește specialiști, profesioniști pentru piața muncii. Nu există facultate în funcție la care absolvenții să nu găsească loc de muncă în domeniu, căci asta s-ar afla rapid și nu ar mai avea candidați la admitere.
Referitor la aceasta, pot să te informez de următoarele. Registru unitar de cadastru nu există în România, în Ardeal se folosește cartea funciară, de pe vremea monarhiei austro ungare. Specialiștii spun că încă milioane de hectare lipsesc din inventarul agricol al țării din cauza unei deficiențe de înregistrare care dă naștere la abuzuri, ilegalitîăți și corupție. Acest inventar ar trebui digitalizat, că nu suntem în evul mediu, să ne bazăm pe hrisoave. Toate marile lucrări de amenajare, construcții, autostrăzi ce urmează se se execute au nevoie de studii geodezice. Astfel nu se pune problema ca să nu îți găsești de lucru la terminarea facultății. Dar s-ar putea să nu îți găsești de lucru intr-o clădire de birouri la tine în cartier, ci la celălalt capăt al țării.

| WhiteLife a răspuns:

Stiu pe cineva care a terminat-o si nu si-a gasit nicicum loc de munca (in Timisoara).