| mihneajuk a întrebat:

Pe ce profil trebuie sa aplic ca sa ma fac psiholog? Si la ce materii trebuie sa ma descurc ca sa devin un psiholog?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nu conteaza deloc profilul desi preferabil ar fi filologie sau stiinte sociale. Nu te faci psiholog cu liceul, lol, trebuie sa faci o facultate pe specializarea asta.

| NevermindXEXEXD a răspuns:

Daca te referi la liceu, eu zic ca filologie. Eu sunt la filologie a 12 a, am facut psihologie un an, sociologie un an deci de ajuta plus ca am o colega care va merge la facultatea de psihologie

| Danielachan a răspuns:

Nu conteaza profilul, la psihologie se intra pe baza de examen la facultate. Bafta

| George20123 a răspuns:

Nu cred ca (,) conteaza profilul.Filologie de exemplu, si trebuie sa dai bacul la psihologie, care este cea mai grea materie.

| Ingriidishereforinformations a răspuns:

În principiu ar trebui să urmezi un profil uman, cum ar fi filologia sau stiinte sociale, deoarece se bazeaza pe materii care te vor ajuta in viitor, materii necesare domeniului in care vrei sa aplici.

| Psyhocabinet a răspuns:

Buna, pentru a deveni psiholog am sa-ti spun cativa pasi pe care trebuie sa-i parcurgi.
1. Dupa terminarea unui liceu (indiferent care) te inscrii la o facultate de psihologie.
2. Dupa terminarea facultatii (3 ani) te gandesti ce fel de psiholog vrei sa fii, si aici ma refer la specialitatile din psihologie care sunt destule am sa enumar cateva ( psihologie clinica, consiliere psihologica, psihoerapie, psihologia muncii si organizationala, psihologia aplicata in securitate nationala,, vocationala, scolara, etc)
3. Mergi la colegiul psihologilor si depui un dosar pentru una sau mai multe specialitati si ei iti vor elibera un atestat de libera practica pentru specialitatea aleasa.
4. Iti alegi un supervizor pentru fiecare specialitate aleasa pe care il plaesti lunar pe o perioada de 1 an de supervizare maxim 3 ani.
5. in perioada de supervizare trebuie sa faci un master sau o formare complementara pentru fiecare specialitate aleasa ex.( master de 2 ani pentru psihologia muncii si organizationala la o institutie acreditata de Colegiul Psihologilor din Romania, master de 2 ani pentru psihologie clinica, pentru specialitata de psiholog clinician, etc.) dupa care depui din nou dosar la colegiul psihologilor impreuna cu raportul supervizorului si atunci devii psiholog autonom pe specialitatea dorita.
Succes happy

| adrian0729 a răspuns:

Salut! Ca sa devii un psiholog nu trebuie sa aplici pe un profil anume, specializarea nu conteaza la alegerea facultatii.Totusi ca sa iti fie viata mai usoara si tinand cont ca probabil ai inclinari spre materii umane mai mult decat cele reale ti-as recomanda sa dai la un profil uman cum ar fi stiinte sociale sau filologie.Eu sunt clasa a 12 a profil matematica informatica si pe ultima suta de metrii m-am gandit sa urmez ceea ce imi place si sa merg la psihologie.