| IonSpintecatoru a întrebat:

Salut, merita sa ma transfer la profil economic? Doresc sa devin "bussines man" dar nu imi place sa pierd timp cu scoala din motive evidente, chiar daca la note ma descurc bine desi mai niciodata nu invat acasa, m-as transfera doar pentru orele de economie, dar din cate stiu trebuie sa inveti mult si la celalalte materii, cel putin asa cred deci va rog sa imi spuneti daca ma insel. Sunt in clasa IX-a.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atunci nu ai cum sa devii business man fara scoala.
repetentii si aia fara carte, ajung slugi la carat cu carca, prin piata si oborul de animale. Tu asta vrei savajungi?
Ca de nu mergi la scoala ramai repetent...si adios business man!

| IonSpintecatoru explică (pentru Violleta2022):

Avand in vedere raspunsul tau se vede ca esti o femeie putin inaintata in varsta si ai trecut printr-o generatie prin care asta era principiul "Fara scoala nu poti face nimic in viata" si pe de o parte inteleg, dar s-au schimbat vremurile si o data cu asta si mentalitatea, serios acum pentru mine doar cele 8 clase poate nici alea sunt de folos, pentru gramatica, calcule usoare cultura generala etc. Scoala te invata sa devii un angajat, cati oameni care termina pana si facultatile crezi ca ajung sa faca ceva cu viata lor? Si chiar daca poate ajung sa lucreze intr-o meserie bine platita, tot dau timpul lor din viata pentru aia "multi bani". Poate te ajuta scoala uneori, cum l-a ajutat pe Bill Gates, el se ducea la facultate doar pentru calculatoarele mai performante din vremea aia pentru a lucra la creearea unui nou sistem de operare, dupa ce a terminat de programat sistemul a renuntat la facultate iar restul e istorie. Henry Ford, a renuntat la Liceu chiar daca el nici nu era de nivelul unui copil de clasa a 6 a, pentru a se duce la un atelier de mecanica, dupa ce a invata foarte multe lucruri despre mecanica a incercat sa faca primul lui automobil cu niste prieteni, iar restul e istorie(asta fiind in jurul anilor (1900). Da deci sper ca ai inteles ce vreau sa spun si care este punctul meu de vedere despre scoala.

| sierra1 a răspuns:

"nu imi place sa pierd timp cu scoala din motive evidente"

păi dacă-i așa, de ce te-ai mai transfera, tot o pierdere de timp e!

| VoidEternal a răspuns:

Ioane, daca erai tu următorul Henry Ford sau Bill Gates nu puneai întrebari pe TPU.

Tu alegi acum câteva persoane cu totul excepționale prin abilitățile lor și îți imaginezi că dacă ei au putut, poți și tu. E un cuvânt pentru asta.

Naivitate.

Good luck.

| IonSpintecatoru explică (pentru VoidEternal):

Eu doar am dat un exemplu precum ca nu scoala i-au ajutat sa devina oamenii care au ajuns sa fie si ca nu au ajuns "slugi", dar chiar și așa, dacă ei au putut, eu de ce nu aș putea? Pentru ca pun întrebări pe TPU pentru cultura mea generala si pentru a culege cunoștințe?

| haileewatson a răspuns:

Nu mai pot cu Violetta asta, fereasca sfantu