| Gin542 a întrebat:

Pentru a ocupa funția de manager sau director într- companie în România este necesară absolvirea de studii superioare? Dacă da, puteți furniza o sursă?
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Din punct de vedere legal, nu te împiedică nimic să fii directorul unei companii chiar dacă nu ai studii superioare.

Practic însă, mai greu să găsești o companie serioasă care angajează directori fără studii superioare.

| IceRope a răspuns:

Poți ocupa funcția, dar nu chiar în toate domeniile. Sunt câteva explicații aici. https://legislatiamuncii.manager.ro/......minim.html

| Adymist a răspuns:

În România, se cere, în general, ca persoanele fizice să aibă o diplomă universitară pentru a fi eligibile pentru funcții de conducere sau executive într-o companie. Acest lucru se datorează faptului că aceste poziții necesită în mod obișnuit cunoștințe și abilități avansate într-un anumit domeniu, precum și un nivel înalt de conducere și capacitate de management.

Potrivit Ministerului Educației din România, toate persoanele care doresc să urmeze o carieră în funcții de conducere sau de conducere într-o companie trebuie să aibă o diplomă universitară într-un domeniu relevant, cum ar fi administrarea afacerilor, economie sau management.

Mai multe informații despre cerințele de educație pentru funcțiile manageriale și executive din România puteți găsi pe site-ul Ministerului Educației, precum și pe site-urile universităților individuale și ale organizațiilor profesionale. Aceste surse vă pot oferi informații detaliate și îndrumări cu privire la cerințele specifice de educație și experiență pentru aceste posturi.