| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a profesa ca (winking criminolog în Marea Britanie e suficient să fac Facultatea de Drept in Romania iar master-ul acolo sau trebuie neaparat ca toate studiile sa fie făcute in MB?

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Se numeste criminalist nu criminolog

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Vezi că ăstia care visează la profesii de criminalisti, procurori, judecatori, conferentiari, astrofizicieni, vedete in Turcia/ USA, nu prea ajung altceva, decât curieri food delivery si vanzatori la Profi.

| Lukasssz a răspuns:

Poti sa faci facultatea si aici si sa profesezi in Marea Britanie, doar de tine conteaza.

| Vântulalb a răspuns:

Fiindca legile difera, trebuie sa faci studiile in intregime in Marea Britanie.

| Alverto a răspuns:

Normal da, trebuie făcute acolo fiindcă sunt alte legi, alte gândiri, dar cine are relații poate intra și așa.

| isemilia a răspuns:

Daca vrei sa faci dreptul si dupa sa te specializezi ar fi bine sa faci totul in UK. Legile sunt diferite de cele din Romania

| BabaOarba a răspuns:

Sunt profesii unde nu poti face studiile intr-o tara si sa practici in alta tara, fara sa faci alte studii si sa dai niste diferente acolo. Avocat, contabil... sistemele de legi pe care se bazeaza profesia sunt diferite, si nu au cum sa fie recunoscute.

Medicina, de exemplu, a aceeasi peste tot. Cat ani de inchisoare iei daca ai dat cu masina peste cineva, e diferit de la tara la tara.