| Nina10b a întrebat:

Pentru ce facultate este mai bine de optat: drept sau finante banci si de ce?

4 răspunsuri:
| toleagiulia a răspuns:

Drept,este mult mai banos si mai frumos!

| Ionel221 a răspuns:

La drept stai si tocesti. mult, iar daca n-ai pile, relatii nu devi icunoscut, decat daca apari la multe multe cazuri si esti recomandat.
La finante banci. tipicul om de la banca, sta si bate la calculator date, scrie hartii. etc
Nu-i mare baza acolo, trebuie sa stii conta, si primesti banuti in valoare medie. Daca iti deschizi firma, poate ai succesc. Bafta.
Eu ti-as zice in domeniul IT, se cauta, e banos, e greut, dar daca iti place si te tii de treaba, viitor asigurat.

| AnneC a răspuns:

Dar nu ai precizat ce urmaresti de la cele doua facultati. Din experienta iti spun ca dreptul este mai frumos, mai ales cand ai un tel concret. Daca ai o idee vaga despre cariera, atunci e dificil sa te putem ajuta.
La drept ai de tras foarte mult pana vei izbuti (dar merita), cu finantele "scapi" mai usor.

| Unitedcompany95 a răspuns:

Parerea mea este ca nu prea mai este loc pe piata pentru drept, decat eventual in orase mai mici. Iar daca nu ai relatii, e foarte greu sa ajungi la satisfactia profesionala si materiala pe care ti-o doresti. La finante e mai simplu sa iti gasesti un loc de munca, chiar daca nu foarte bine platit in prima faza.