| Rb6 a întrebat:

Pentru cei care au dat probele la profilul educator-invatator.Care sunt? In ce constau ele? In ce data sunt?

2 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Probele de aptitudini la toate liceele vocationale, deci si la liceul pedagogic, se desfasoara intre 15-17 mai 2019. Inscrierile pentru aceste probe se fac in zilele de 13-14 mai. Va trebui sa duci o anexa pe care o primesti de la scoala ta actuala.
La Liceul Pedagogic se dau 3 probe.
- proba muzicala unde trebuie sa canti un cantec
- proba artistica unde trebuie sa interpretezi un rol si/sau sa reciti o poezie
- proba sportiva

| christine99 a răspuns:

1. Proba de aptitudini muzicale
Proba de aptitudini muzicale constă în verificarea aptitudinilor interpretative și a auzului muzical prin:
intonarea unui cântec dintr-un repertoriu de cinci cântece învățate în clasele I-VIII,
reproducerea unor scurte motive ritmico-melodice (2-4 măsuri), desprinse din cântece pentru copii.
2. Proba de aptitudini fizice
Proba de aptitudini fizice constă în verificarea aptitudinilor fizice prin:
reproducerea, după model, a 2-3 exerciții de influențare selectivă a aparatului locomotor,
3-4 elemente de gimnastică acrobatică din programul claselor a V-a, a VI-a, executate izolat,
alergare 600 de metri – fără cerință de timp (implică un efort moderat).
Aptitudinile investigate sunt:
memorie motrică și coordonare,
starea funcțională a coloanei vertebrale,
funcție normală a sistemului cardio-respirator.
3. Proba de aptitudini artistice
Proba de aptitudini artistice constă în realizarea unei naturi statice cu două sau trei obiecte cu o temă plastică propusă de comisie.
Aptitudinile investigate sunt:
receptarea culorilor, a proporțiilor dintre obiecte,
încadrarea echilibrată a formelor plastice într-un spațiu.
4. Interviu
Interviul constă în:
recitarea a 2-3 strofe dintr-o poezie (la alegere),
lectură la prima vedere,
participare la o conversație cu comisia pe o temă dată de aceasta (se urmărește capacitatea de a aduce argumente, de a fi persuasiv și receptiv în relația cu partenerul de discuție).
Aptitudinile investigate sunt:
capacitatea de a comunica,
dicția.
La probele de aptitudini candidații vor avea asupra lor următoarele:
• la proba de aptitudini artistice: pensule, culori de apă (acuarele, guașe sau tempera), vas pentru apă, creion negru, radieră
• la proba de aptitudini fizice: echipament sportiv, pantofi sport (pentru sala de sport)