| TrixieGenEMOKID a întrebat:

Poate să-mi explice și mie cineva. Ca să ajungi medic legist trebuie să faci medicina sau dreptul? Aș dori mai multe informații, vă rog. Mulțumesc

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci medicina generala. Dupa ce termini facultatea si promovezi examenul de licenta trebuie sa dai rezidentiatul. Pe medicina legala sunt foarte putine locuri (1-2) si se iau foarte repede, asa ca trebuie sa fii in primii 50 din tara ca sa ai sanse sa prinzi specialitatea. Apoi vei face 5 ani de rezidentiat (lucrezi sub supravegherea unui medic mai mare), dai examenul de specilitate si devii medic legist

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu ajungi medic legist dar ai sanse sa ajungi la medicul legist, fiindca de fapt nu vrei sa devii medic legist. Banuiesc ca ai vrut sa te faci si presedinte.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Medicina se face! Dreptul nu are absolut nici o legatura cu Medicina legală
Dar din curiozitate, stii cu ce se ocupa un doctor legist?

| TrixieGenEMOKID explică (pentru Cristian_Cristi_1986):

Am greșit eu, voiam să scriu medic criminalist laughing și da, medicul legist de ocupă cu autopsia precum patologul