| WayhaughtK a întrebat:

Poti face bani seriosi ca si barman?
De un an de zile am lucrat intr-un bar jalnic as putea spune unde faceam cateva cafele si seara mai dadeam niste beri si poate ceva bauturi mai tari si cam atat. Intre timp am primit o oferta la un alt bar, de data asta ceva mai serios unde se fac mai multe tipuri de bauturi (shots, cocktails etc). Si salariul in mana e de 3000 de ei + ciubuc, pentru inceput cel putin. Si m-am gandit sa fac niste cursuri de specializare pentru asa ceva sa fiu cat mai "profi", in plus am ajuns la concluzia ca imi place acest tip de job. Momentan sunt plecat din tara cu bursa Erasmus, dar cand ma intorc sunt asteptat la ei.
Bun, cu toate astea zise, eu intre timp aveam in gand sa dau si la Facultatea de Nutritie si Dietetica (eu fiind deja student la Turism in ultimul an), fiind pasionat de fitness, dar cu primirea acestei oferte, am ajuns sa am niste dubii in legatura cu nutritia.
Credeti ca as putea face ceva cu jobul asta de barman? Daca depun putin efort si munca in acest job? Sa ma mai inscriu la Nutritie? Acea facultate poate ma va ajuta sa am un venit in plus. Nu mai stiu cum sa fac. Am mai postat in trecut un topic in legatura cu aceasta facultate, dar parca nu am primit indejuns comentarii.
Sfaturi? pareri?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca ai un salariu adecvat si mai primesti si mici atentii atunci da.
Nu te astepta ca barman sa iti cumperi in 5 ani de servici un apartament cu 3 camere in Bucuresti centru sau un Porsche nou.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se poate castiga bine din bacsisuri mai ales, asta bineinteles daca lucrezi la un bar care are si clienti

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă vrei să ai o facultate, mergi pe nutriție. Ca barman, ești la cheremul patronului.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu consider ca e mai ok sa faci facultatea si la jobul de barman sa revii dupa aceea, in caz ca nu iti gasesti ceva de lucru pe domeniul ales? Sau eventual, daca poti alege, sa fie acesta part time si sa ai timp inclusiv pentru facultate?

| Parakeets a răspuns:

Bun!

În primul rând o să încep cu Nutriția asta, pentru că e ultima citită din întrebarea ta. Și nu vreau să-mi pierd ideea. Chiar aveam o idee, că văd că întrebarea e, cum e și de altfel grija și frica noastră cea mai mare într-o țară ca a noastră, în care nimic nu ne merge, că da, e chiar ok să te gândești mai pragmatic. Dacă în alte țări europene mai merge treaba cu "îmi urmez pasiunea" aici nu prea. Aici pragmatismul te face supraviețuitor și cum pragmatismul până și ăsta e aplicat prost "lasă că mă fac inginer sau avocat sau medic că doar pe alea dă mai mult salariu" și dacă jumate de Românie e acolo și fără măcar 1% de vocație, nu ne întrebăm de ce România nu merge. Că avocatul ar trebui să lupte pentru drepturile noastre, a tuturor, nu doar a elevilor și a părinților lor în învățământ și uite unde s-a ajuns cu învățământul deja, că proful nu mai are voie nici să deschidă gura, dar e omorât la catedră de un elev care e de vârstă cu fi-su/fi-sa și tot așa, dar în alte domenii nu mă pronunț că încă nu am ajuns să lucru și nu vreau să intru în polemici și paradoxuri acum. Doar în învățământ am stat oleacă și am întâlnit multe paradoxuri și aici am reușit și mai bine să văd sistemul în ansamblu deoarece, am văzut și prin prisma elevului cum e și prin prisma dascălului.

Dar revenind, că m-am abătut, nu mai văd Nutriția ca fiind ceva din care chiar să faci bani. Nu pentru că lumea nu ar avea nevoie, ba chiar tot mai multă lume suferă de obezitate și nevoia ar fi mare. Însă pentru că lumea deja e multă pe domeniul ăsta. Iar mai nou am auzit de acești "consultanți în nutriție" care nici nu au facultate, au un curs și gata, dau rețete miraculoase pe bandă. Așa că, întrebarea mea, dar care aș zice să fie retorică pentru tine "Ce rost mai are să faci tu facultate de așa ceva, când altul cu 12 clase și un curs de consultant, ajunge chiar faimos în breaslă și câștigă cât tine poate cu facultate"

Acum nu diminuez importanța unei facultăți oricare ar fi ea. Evident că după ce o termini, poate ai mai multe oportunități și pe altceva, nu știi niciodată. Iar eu chiar nu știu să-ți spun ce alte joburi mai poți avea cu facultatea asta, în afară de a avea cabinet și a da rețete și diete. Dar dacă te documentezi și știi, și rămâi totuși pasionat de domeniu, ok, poate nu strică nici să încerci. Dar sfatul meu ăsta ar fi, doar după ce ai făcut toată documentația necesară pe ce poți face după ce termini facultatea asta. Însă ce am spus mai sus totuși rămâne ideea de bază, că deja sunt mulți "nutriționiști" în ziua de azi.

| Design2021 a răspuns:

Trebuie sa iti alegi cumva o meserie de viitor, ca barman poti face bani foarte frumosi, (dar ma gandesc ca nu te vezi la 35-40 ani sa faci tot asta), in paralel ai putea face o facultate, o diploma in plus nu strica niciodata.

Cand esti tanar ai atatea variante, poti lucra orce, mai tarziu (o sa ai alte pretentii) daca nu ai ceva diplome sau pile o sa fie tot mai greu.

Succes pe viitor!

| Ionut632 a răspuns:

Se câștigă destul de bine șefule.

| Danielyygg a răspuns:

Se poate câștiga bine