| VrRos05 a întrebat:

Prin ce metode se fac bani mulți?
Observ unii cu case mari frumoase,mașini,vile,femei frumoase, care nu muncesc atât de mult sa le aibă. Cum fac ăia minim 10.000 pe lună

44 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Draga vrRos05 daca am sti cum se fac sute de mii de euro pe luna nu am sta pe TPU happy
Inca o chestie este inradacinata o chestie specific melteneasca si romneasca sa fim mari, tari cu case si masini scumpe, dar sa fim prosti si inculti.
Nu mai bine sa fim cu bani dar inteligenti?
Ca sunt destui care coboara din vile de 10 milioane de euro si merg in masina de lux in papuci, tarani autohtoni!
Unii castiga bani dar degeaba!
In viata asta exista multe alte lucruri care nu se pot cumpara cu bani!

| Violleta2022 a răspuns:

Prin metoda muncitului pe branci, cate 16-18 ore pe zi, inclusiv sambatele si duminicile si in timp, se strang bani si seporneste o afacere unde iarasi muncesti 16 ore pe zi, ca sa-ti ridic afacerea. In final, dupa 20 de ani de unca pe rupte ajungi sa-ti permiti case, vile, masini si banuti cat doresc.

Dar tu esti mult prea micut ca sa intelegi asta, mai ales ca stai de ani de zile pe spinarea parintilor, fara munca si fara venituri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

10.000 de ce? euro?
Pai printr-o afacere. Sunt atatea exemple de afaceri de succes peste tot. Trebuie sa iti mearga mintea si sa ai curaj... eventual si un ajutor la inceput.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Observ unii? Care unii? De unde știi tu cât de mult muncesc sau nu muncesc?

| Mosotti a răspuns:

Fura din munca altora, te pune sa muncesti pe mai nimic, el ia grosu si tu cucu.
Ca in mod normal daca toti contribuim la produsul aducatori de venit, impartim profitul, ne luam fiecare cat am bagat, si in plus apoi profit, se imparte procentual in functie de inginer, muncitor, etc, ia si ala, dar nu ala sa ia milioane si ceilalti salarii fie mai mari fie mai mici.

Fac mai mult de 10000 patronii. Normal ca nu munceasca atat de mult sa le aiba, ca lucra altii pentru ei.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Combinatii ilegale sau munca. happy

| relian a răspuns:

Bani multi se fac prin afacweri dubioase, ilegale laughing in rest nu ai cum.
Vorbim aici de RO.Ar mai fi si alte metode, sa inventezi ceva ce se cauta, asa cum au facut astia cu calculatoare, cu jocuri cu mai stiu eu ce.
In rest bani multi fac politicienii, primarii, parlamentarii laughing pentru ca fura, asa se fac bani in RO multi ce spui tu.

Tiriac si mai care is pe acolo, la fel au facut banii cei au, nu te gindi ca iau facut cinstit, au dat spagi, au luat lucrari, au mituit, etc.

Banii multi, se fac ilegal, cam asta ar fi raspunsul pentru RO.In alte tari aia fac si bani cinstit, cum e in America, a venit ala a facut FB s-a umplut de malai, a venit alantu, a facut windows, s-a umplut de bani si etc.
A venit Musk s-a bagat si ala cu masini cu nave spatiale, s-a umplut de bani, deci astia au facut si fac bani cistit.

Presedintii, cum e Obama, a facut si asta si face milioane, dar tot cinstit, pentru ca il cheama aia pe la tv pe la emisiuni, ca a fost presedinte, ii dau bani, are omu casa de milioane.

In RO sa arate astoia bogati cum au facut acei bani.Toti au facut bani multi nu cinstit, cum am spus, spagi, mituit, furat, dupa cum au putut.
Asa o casa, o masina, poti sa faci si cinstit, aia care au salarii mari in ro, sau cei care au fost plecati pe afara la munca.

| Frank51 a răspuns:

Bani mulți se fac contractând proiecte foarte mari. Spre exemplu o companie care montează căi ferate contractează un proiect cu statul român în valoare de 488 milioane de euro. Contractorul va cheltui jumătate din bani pe proiect, iar jumătate va fi profitul lui, more or less.

Un proiect de genul durează câteva luni sau câțiva ani.

| johnnny123 a răspuns:

1. Ăia care au "case mari și mașini luxoase" nu fac 10.000 euro pe lună. Fac mult mai mult. Poate că 10.000 de euro pe lună ți se pare ție o sumă fabuloasă, dar pentru un om cu adevărat bogat sunt mărunțis.

2. De unde știi tu că nu muncesc? Ai stat tot timpul în spatele lor?

3. Vrei să-ți înșire cineva toate metodele prin care bogații ajung bogați? Există tot atâtea metode câți oameni bogați, iar ceea ce a funcționat pentru unul nu este garantat că va funcționa pentru altul. Fiecare s-a îmbogățit în alt fel. Unii prin inteligență și muncă cinstită, alții prin metode mai puțin cinstite. Nu există un răspuns general-valabil și nu poți să bagi toți oamenii bogați în aceeași categorie.

| Hyperion7 a răspuns:

Faptul că tu nu ii vezi muncind,asta nu înseamnă că n-o și fac, niste exemple ar fi Selly, Dorian Popa dar și mulți alții.
Pentru majoritatea dintre noi, școala este singura care ne poate scăpa de condițiile slabe, evident, tot prin munca pentru a putea ajunge tot mai sus.Secretul prosperității tot munca e, oricât ai vedea tu că bogații nu muncesc.Bine, trebuie sa ai și puțin noroc, însă munca e singura care te poate face sa crești.

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Chiar ne-ai dat exemple de oameni care muncesc...
Daca ziceai de CEO-ul eMAG intelegeam, dar dorian popa munceste cu siguranta, stii cine ii plateste lui dorian popa casele si masinile? culmea cei care stau pe ajutoare sociale si alocatii de la stat, ca daca s-ar pune abonament pe ceea ce vezi sa zicem 100 euro pe luna dau faliment toti dorianii de pe Youtube, si sunt multi ai naibii!

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Da,dar ca sa faci content, trebuie să muncești, sa-l faci, să-l editezi.De unde ii vin veniturile,asta e o alta poveste! Însă să spui că nu muncește e greșit!
Hai sa zicem că Dorian nu se rupe in fund muncind,dar Selly, nu că-l idolatrizez, muncește! Indiferent că vorbim de trupa lui(sau mă rog, fosta) sau de colaborări, ori creare de content, se numește munca.

| dullcat a răspuns (pentru Hyperion7):

Secretul celor bogati e ca muncesc constant pentru a castiga constant.Pentru asta traiesc.Toti cei care pun astfel de intrebari parca dau de inteles mai mult sau mai putin ca gata, odata ce ai primit eticheta de bogat freci menta pana la sfarsitul vietii, te bucuri de lux si gagici.laughing

| Hyperion7 a răspuns (pentru dullcat):

Absolut! Un exemplu e fosta mea profesoara de logică,deși are un salariu destul de bun,da meditații și la alții,învață alaturi de copiii ei materia pe care ei o au de învățat (sunt in generala copiii dumneaiei),este și cap de catedră, atât la filosofie, cât și la logica.
Deci da, succesul este o muncă continua pe care trebuie sa o faci ca sa evoluezi. Poti trai și pe banii statului, însă niciodată nu vei face averi din acei bani.

| suntserios a răspuns (pentru Hyperion7):

Si profesoara asta a ta de logica are vile masini scumpe si 10.000 de orice or fi ei pe luna?

| Hyperion7 a răspuns (pentru suntserios):

Nu are, însă muncește constant pentru a ajunge mai bine.
Chiar și așa, legat de exemplul tau cu CEO-ul eMag.Crezi că acel om nu muncește pentru a pastra stabilitatea și sustenabilitatea companiei?
Indiferent că ești profesor sau ceo sau ce mai ești, trebuie să muncești!

| suntserios a răspuns (pentru Hyperion7):

1. Nu am dat eu niciun exemplu de ceo de nicaieri.
2. Intrebarea era despre altceva, nu despre profesoara ta.

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Stiu despre ce vorbesti, dar fii atent ca cei care au ajuns vedete ale internetului nu isi fac ei munca grea ci au angajati, ar fi culmea mr.beast ala sa stea el sa isi editeze clipurile si sa nu dea 3000-4000-10k de dolari pe luna la o societatea care se ocupa cu editare, masterizare, filmare etc
Ce voiam sa zic este faptul ca in spatele vloggerilor de succes stau de cele mai multe ori echipe de oameni, scenaristi, coregrafi, editori etc fiecare are o echipa in functie de domeniul sau de activitate.
Ca o fi munca sau nu, sigur timp pierdut este, dar in cazul dumnealor merita pentru ca si castigul este pe masura.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca am sti raspunsul la aceasta intrebare, crezi ca am mai avea timp sa stam pe TPU? laughing Probabil am fi in Caraibe sa inotam cu delfinii laughing

| sammie a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Stii raspunsul wtf. Inveti. Si ajungi cineva.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru sammie):

Mama, serios? pai daca era asa, deja aveam casa si masina de mai bine de 5 ani. laughing). Invatatul in sine si atat, nu te ajuta sa atingi averi. Cel putin nu in Romania. In tara asta trebuie sa te descurci la toate si sa-ti mearga papagalul, ca sa ajungi cat de cat ceva. Crezi ca astia cu bani, au invatat de s-au c a c a t pe ei ca sa ajunga unde sunt acum?
Ei au facut un lucru potrivit, la timpul potrivit, nu au invatat pe rupte. laughing

| sammie a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Da, poate nu in Romania. Dar nu vezi doctorii astia de iau pe luna 10, 000 de euro cat au invatat? Esti doar invidioasa pe ei. Altceva nu.

| sammie a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Dar si tu cred ca ti-ai " pierdut " timpul si acum te c a c i pe tine ca n-ai ajuns ce-ai vrut. Nu mai da vina pe ei, da vina pe tine frate.

| sammie a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Tu chiar crezi ca astia mai dau bani si fac brizbrizuri ca sa fie bagati la munca? Da, poate la sapa. Acum nu mai baga nimeni pe nimeni cu bani la job-uri. Trebuie sa inveti ca sa ajungi unde-ti doresti. Ca n-are lumea nevoie de ITisti care nu stiu sa deschida un calculator sau de un medic care nu stie sa scrie niste medicamente.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru sammie):

De unde pana unde invidia? Eu doar am zis adevarul gol golut. Pe mine nu ma intereseaza sa ma rahatesc suluri de bani. Pe mine ma intereseaza strict evolutia mea si sa dobandesc cat mai multe cunostinte despre orice. Asta ma fascineaza, asta fac. Tu poti sa crezi ce vrei despre mine, dar asta nu o sa-ti ofere vreo liniste sufleteasca. Logica ta de deductie este una foarte precara, daca tu crezi ca "eu am pierdut timp si sunt frustrat pentru ca nu am ajuns ce am vrut"

| sammie a răspuns (pentru StoicAnalysis):

" Dar asta nu o sa-ti ofere vreo liniste sufleteasca "

Liniste sufleteasca? laughing Ca stiu ca ai tu bani? laughing Ce treaba am eu cu tine?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru sammie):

Pai daca nu ai treaba cu mine, atunci ar trebui sa-ti fie usor sa nu mai comentezi despre posibilele situatii profesionale ale altuia happy. Pe tine te-a mancat in fund sa joci cartea cu reprosul profesional al persoanei mele, in loc sa imi aduci argumente obiective despre subiect.winking

| sammie a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ce argumente obiective frate?

| StoicAnalysis a răspuns (pentru sammie):

Adica sa zici in general de ce crezi tu ca averile multe se fac invatand, fara sa deviezi de la subiect si sa vorbesti despre situatia mea sau a ta.

| sammie a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ti-am zis. Lumea e plina de prosti. Nu mai baga astia pe nimeni cu bani. D-asta trebuie sa inveti. Lumea n-are nevoie de un ITist care nu stie sa porneasca un calculator sau de un doctor care nu stie sa consulte.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru sammie):

Astia muncesc. Baiatul s-a referit la oamenii care nu prea muncesc. In IT sau medicina trebuie sa muncesti de-ti sar capacele.

| sammie a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Mai e si prin management.

| haileewatson a răspuns:

Antreprenori, afaceri (din toate domeniile)
Job-uri foarte bine platite (IT, Executivi, Doctori etc)
Industrii media/entertainment (sportivi, actori, cantareti etc)
Variantele sunt fara numar

| CleanHeart a răspuns:

Creierul în funcție de cât de dezvoltat e acolo la beculete te face sa câștigi bani multi sau putini

| sammie a răspuns:

Aia se duc la facultati, invata si devin cineva, nu stau ca parazitii si pun intrebari pe TPU sau stau pe OnlyFans. Fa-ti frate o viata si lasa intrebarile.

| anonim3248 a răspuns:

Mulți câștigă foarte bine.

| Simpatic a răspuns (pentru anonim3248):

Unii dintre cei expusi de tine catiga legal dar nu si MORAL, si prostituatele castiga legal (pentru ca legea nu le baga in categoria infractoarelor) dar este ok sa castigi bani asa?
Astia de care ne-ai zis tu sunt practic "rege pentru o zi" si moral si cum vrei tu!

Mie sumele astea mi se par modeste daca stai sa te gandesti cat castiga un avocat bun in SUA
Sa numai vorbim de cat castiga un broker priceput in afara, acolo tatut e vorba de la sute de mii de dolari pe luna la milioane pe luna!

| SingleForOne a răspuns:

Mulți muncitori serioși au meserii respectabile, fie în România, fie înafara țării, cum ar fi în construcții, inginerie, afaceri, doctori, asistenți medicali, mecanici auto, sudori, agricultori pe tractor, alții mai sunt și profesori de universitate, alții au propria afacere de un fel și foarte profitabilă; aceștia păstrează sume mari lună de lună, dar cheltuie moderat sau puțin. Plus, au și un partener de viață care muncește serios, iar amândoi pun bani împreună.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti femeie
Onlyfans
Videochat
Te mariti cu un prost bogat
Daca esti barbat
Muncesti
Furi

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru alexxxxxxxxxxxxzzzzz):

Eu nu am spus ca nu sunt despre, eu doar am spus ca fac bani.

| Ararat a răspuns (pentru anonim_4396):

Statisticile spun ca numai 300 de tipe fac bani seriosi din Onlyfans, restul fac mai putin de 150 dolari pe luna rolling eyes

| Miruna333 a răspuns:

Cand ajungi la o anumita suma, nu iti mai rupi carca cum ti-o rupteai cand lucrai pe mai putin, multi investesc si banii ajung sa se investeasca. Multi s-au chinuit zeci de ani ca dupa sa stea linistiti. La nimeni nu cad banii din cer. Orice fel de munca depui, tot munca e si timp investit.

Răspuns utilizator avertizat