| vladdd16 a întrebat:

As vrea in viitor sa am o facultate.As vrea sa-mi spuneti tot ce stiti despre facultatile de psihologie si drept, care e mai grea, care are mai multe iesiri profesionale, care este mai interesanta, ce se invata...

Răspuns Câştigător
| DenisaAbdn a răspuns:

Eu iti recomand psihologia. Se invata mult dar psihologia este cel mai vast si mai frumos domeniu. Acum depinde si ce cunostinte si mai ales ce asteptari ai tu. Daca visezi ca psihologul face doar ceea ce vedem in filme, sta in fotoliu, asculta pacientii si castiga un sac de bani, e total gresit. Ca sa devii psihoterapeut trebuie sa urmezi facultatea de psihologie care dureaza trei ani, apoi obligatoriu un masterat de doi ani si in functie de formarea pe care te hotarasti sa o urmezi, este necesar sa te inscrii intr-un curs ce dureaza in general 4 ani, primii doi dintre acestia fiind ore de dezvoltare personala, ca ulterior sa poti profesa "sub supervizarea" unui terapeut. Orarul nu este foarte incarcat si contrar unor opinii, ai multe optiuni de angajare dupa terminarea facultatii.Ca psiholog poti lucra si in multe alte domenii, consiliere si orientare scolara, cercetare, expertiza in laboratoarele de criminalistica ( asta imi place cel mai mult ) testare psihologica a soferilor, expertiza psihologica militara, foarte multe. Bineinteles sa fii foarte bun, sa nu faci psihologie doar ca "da " bine la CV. Iar Facultatea de Psihologie din Bucuresti este cea mai buna alegere. Pornind de la biblioteci, laboratoare de psihologie, statistica si psihodiagnostic, profesori buni, oferta de cursuri optionale pe care Facultatea de Psihologie o are cu partenerii lor de la Istorie, Filozofie si Sociologie, si pana la burse, programele cu universitati din Europa si SUA, activitatea sportiva ( poti opta pentru multe discipline : dans sportiv, volei, tenis, sah, baschet, handbal ). Si nu in ultimul rand, Asociatia Studentilor la Psihologie cu multe proiecte in care te poti implica activ.Cu mana pe inima iti spun, merita. Mult succes!

1 răspuns:
| 45tibi a răspuns:

Psihologie,ca daca dai la drept dupa ce termini facultatea iti gasesti foarte greu de lucru,plus ca se intra pe pile pe un post de avocat(mama sa lucreze in acelasi domeniu, primarul sa iti fie unchi, si tot felul de relatii)