| Mircea23592071 a întrebat:

Salut, acum 2 săptămână m.a oprit o doamna pe strada cu ceva modeling, mă rog, am mers am platit 110 lei și a zis că mă sună că sa vin la o preselecție, țin să menționez că m.au luat de pe strada, eram cu părinții, astăzi m.au sunat, mi.au spus că sunt fotogenic etc și am sărit peste preselecții, și mi-a spus că voi primi de la 300 euro până la 600 in prima faza și ei au comision de 30% au spus că au făcut o excepție cu orașul în care sunt fiind Alexandria că ei mai sunt și în București, Timișoara Cluj etc, au zis că voi primi un fel de catalog in care vor promova hainele care mi le dau sa le port și că apar pe coperte etc și că sa vin cu 3 ținute diferite și nu mai știu ce, mă rog, nu știu ce să fac, sa continui sau sa mă retrag, vreau răspuns cat mai rapid, firma se cheamă People's District.Am 14 ani

17 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca iti mai cer bani, atunci e clar ca e teapa.

| Jeff92 a răspuns (pentru Bondarel99):

Nu e adevarat

| Bondarel99 a răspuns (pentru Jeff92):

Ce? Articolul? Tipa aia se ocupa cu Tepe, sub diferite nume și diferite firme (chiar și People's District cu care l-a păcălit pe băiat), e foarte cunoscuta, caută pe net.

| Kaℓi a răspuns:

Nu pot sa cred ca mai tine figura asta big grin

Sper ca ai si un plan "B", in caz ca nu iasa treaba cu modelling-ul!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Aproape 90% din cei care iti cer bani pentru asa ceva nu dau decat tzepe. Ai primit chitanta cu numele si datele firmei pe banii aia?

| Mircea23592071 explică (pentru suntserios):

Da am primit chitanta, am făcut și un contract cu numele meu și date despre mine etc

| ALGator a răspuns:

Sună a țeapă și ești prea mic ca sa știi cum te aperi.
Să sperăm că se rezumă la cei 110 lei.

| Mircea23592071 explică (pentru ALGator):

Eram cu părinții, am menționat mai sus

| ALGator a răspuns:

Înainte de a mai face ceva trebuie să primești datele legale ale firmei, adresa, site, prezentare, date de contact, înregistrare la direcția financiară, totul pe hîrtie.
O firma serioasa nu agață pe stradă.
I-ai căutat pe Google?
Îmi pare rău dacă te dezamăgesc. There are no free lunches. :-(

| ALGator a răspuns:

Și un contract de colaborare trebuie să fie.

| sorinake a răspuns:

SUNT O ȚEAPĂ!

Este arhi cunoscuta aceasta teapa.
Nu mai plati nici un ban si spune-le sa iti returneze banii respectivi pentru ca oricum nu au oferit NIMIC la schimb pentru ei ori mergi la politie si faci plangere.
Dar atentie, specifica clar ca daca nu iti returneza banii mergi la politie.

Au fost multi care au fost anchetati pentru aceste tepe. Asa zise agentii de modeling care nu au nicio treaba cu studiouri foto, reviste, filme...

Uite doar cateva articole care fac referire la acesti hoti :

https://canapeauacupisici.wordpress.com/......de-modele/

Avocat.net - https://www.avocatnet.ro/......eling.html

http://www.b365.ro/......09966.html

Fa si o sesizare la ANPC!
http://reclamatii.anpc.ro/

Tu esti un copil, dar parintii tai ce au pazit?
Da-le sa citeasca cele scrise de mine si sa actioneze in consecinta. Acei bani i-au muncit cu truda, e pacat sa imbogateasca niste sarlatani!

Multa bafta in acest demers!

| sorinake a răspuns:

Pentru parintii tai sa citeasca si articolul din Evenimentul Zilei in legatura cu hotii de la People's District si ce au patit alti parinti:

http://evz.ro/......-sexi.html

| Viitorulapropiat a răspuns:

E teapa, asa am pățit si eu.

| D3I3 a răspuns:

Chiar dacă ești cu părinții, crezi că șarlatanii nu te fură?

| DaCumSaNu a răspuns:

Nu stiti ca prima data e nevoie sa va documentati? asa disperati sunteti? N-ati auzit de agentii fantoma? Du-te mai departe sa vezi ce iese din asta
http://evz.ro/......-sexi.html