| TaviCompany a întrebat:

Salut all! Deci sunt clasa a 8-a anul asta termin! As vrea sa dau la liceul sanitar Ion cantacuzino din Pitesti sau Ion Barbu pe profil fiologie.Eu vreau sa ajung politist ce mai trebuie sa fac decat liceu l?

4 răspunsuri:
| Sadop a răspuns:

Dupa ce iei BAC-ul, pentru a deveni politist, trebuie sa urmezi Academia de Politie ( Facultatea de Politie, dureaza 3 sau 4 ani, in functie de arma si specializare, iesi cu gradul de ofiter ) sau una din Scolile de Agenti de Politie ( Campina sau Cluj, dureaza 2 ani, iesi cu gradul de subofiter ).
Admiterea la aceste institutii consta intr-o vizita medicala, proba pshiologica, proba sportiva si proba scrisa ( engleza/franceza, istorie, romana ).
Atata timp cat tu de pregatesti pentru admitere si iei BAC-ul, liceul nu conteaza. Insa iti sugerez sa mergi pe filologie pentru ca se pune accent mare pe romana si limbi straine.
Pentru alte detalii, astept mesaj.
Bafta!

| Maioru a răspuns:

Salut Tavi, eu sunt fost ofiter si incerc sa te ajut si sunt si pitestean, decibig grine ce nu te duci la un liceu militar dupa care sa urmezi o facultate militara, de exemplu Academia de inalte studii militare. Poti sa devii ofiter, maistru militar sau subofiter depinde cat de mult iti place cartea.Pasii sunt:liceu, scoala militara pentru maistri militari si subofiteri si Academia in plus pentru ofiteri.

| TaviCompany explică (pentru Maioru):

Da dar nu vreau scoala militara merge sa ma duc Sanitar? Si dupa sanitar ce trebuie sa mai fac daca merge?

| Maioru a răspuns (pentru TaviCompany):

Dupa liceul sanitar te poti duce la scoala de maistri si subofiteri si de ce nu si la ofiteri daca inveti bine si-ti continui studiile