| Ymir a întrebat:

Salut, am 18 ani si incem clasa a 12-a in septembrie,programul meu este de dimineata, stie cineva un loc de munca fara bac dar sa nu fie KFC MC Chelner pliante sau promotii?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Poti face calificare in ceva domeniu, poate chiar si la loc de munca.
Sunt o serie de astfel de locuri de munca:
- in constructii (zidar, fierar betonist, zugrav, instalator, etc)
- alimentatie (bucatar, chelner, cofetar etc)
- reparatii masini (in service-uri): tinichigiu, vopsitor, mecanic etc.
- agricultura, viticultura, zootehnie, tractorist
- etc.
Exista o multime de meserii, chiar banoase pentru cei care le stapanesc. In cativa ani poti deveni unul bun, cu experienta. Iar cu cat esti mai bun, cu atat vei putea sa-ti gasesti locuri de munca bine platite.

11 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Toti vreti locuri de munca platite cu 4000 lei/luna minim si daca se poate sa nu necesite vreo forma de invatamant, sa aiba un program de 4 ore si sa implice cat mai mult stat jos si facut nimic.Mai bine multumeste`te cu ce gasesti momentan si dupa ce termini macar liceul poti incerca si in alte parti.

| Ymir explică (pentru WaterDrop):

1)Daca nu vrei sa fii de ajutor nu mai raspunde
2)Eram curios daca exista si alte joburi pentru elevi in afara de cele relatate mai sus
3)Si caut alte tipuri de "meserii" deoarece alea nu le pot practica (am platfus iar asta nu imi permite statul in picioare pe o perioada destul de lunga, incepe sa ma doara rau coloana)
4)Merci pentru nimic, tine-o tot asa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,
Ai putea momentan sa te pregatesti pentru bac in acest timp.
Fara rautate, majoritatea locurilor de munca din ziua de azi cer sa ai macar diploma de bac sa te poate incadra la studi medii...
Sa investesti pe o perioada lunga este cea mai buna investitie...

| Ymir explică (pentru anonim_4396):

Merci ca tu ai raspuns cu cap nu ca rozeta aia de mai sus, si da invat pentru bac insa am nevoie de bani iar cele de mai sus nu le pot practica

| DovleacTurbat a răspuns:

Alege'ti o tara pe harta si du'te.

| Ymir explică (pentru DovleacTurbat):

Nu vad rostul oamenilor ca tine pe site-ul asta, intrebarea mea nu a fost una la "misto" cum pun altii, daca nu ai de gand sa raspunzi te rog abtine-te

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Ymir):

Ti-am oferit o varianta la care te "incadrezi" si bănoasă in acelasi timp. In Romania în afara de locurile enumerate de tine mai ai sanse prin fabrici. Dar salariul in mana este undeva la 1400 lei, iar dupa 1 an iti mai adauga 100 si cam acolo ingheata. Depinde de firme, altele o data pe an dau si o prema. happy. Nu dau răspunsuri la misto.

| tintareco a răspuns:

Caută pe la service-uri de maşini, de uz casnic, etc.aici mai şi înveţi cîte ceva, care-ţi va fi de folos mai încolo...

| 8SlimShady a răspuns:

Salut! Cred ca te pot ajuta eu...

Ai putea sa te faci gunoier sau maturator de trotuare happy O zi buna!

| Ymir explică (pentru 8SlimShady):

Am senzatia ca oamenii care imi citesc intrebarea au senzatia ca ma las de liceu si ca nu iau bacul...Bai, unu la mana, vezi-ti de viata daca nu ai de gand sa fii de ajutor, doi la mana, ma refeream la un job de vara/part time/temporar pentru ca am nevoie de bani iar cele de mai sus nu le pot practica

| Anilatac91 a răspuns:

Unde locuiesti? Pe partea de consultanta, te intereseaza?