| TheRapperOfficial a întrebat:

Salut, am intrat in armata pe Politie Militara(SGP) si as vrea sa stiu la ce salariu sa ma astept si daca stie cineva cat ii ajutorul pentru chirie pe Cluj. P.S:Sunt la vreo 200 km de casa.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Deci să recapitulăm:
1 tu ai intrat deja in armată
2 tu ne intrebi ce salariu ai

Eu zic să ne spui tu nouă cum e, doar tu ești in mijlocul problemei

| TheRapperOfficial explică (pentru sierra1):

Pai am trecut doar probele... mai am pana semnez contractul si nu stiu la ce sa ma astept

| sierra1 a răspuns (pentru TheRapperOfficial):

Ahaaaa, deci spusa "am intrat in armata pe Politie Militara"
nu e adevărată...

ia vezi aici dacă ajută:

http://presamil.ro/un-act-normativ-mult-asteptat/

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand armata are solda si nu salariu. Apoi nu se poate spune ce solda ai pentru ca difera de la functie la functie. Compensarea (nu este ajutor) este pana la 50% din solda neta. Atentie! Din solda se scad sporurile. De exemplu: daca ai solda de 2000 lei (in mana) si ai 100 lei norma de hrana, 50 lei pentru spor de pericol, 150 lei alte sporuri acestea insumeaza 300 lei. 300 din 2000 raman 1700. 1700 impartit la 2 vine 850. Dar nu stiu daca chiria este de 600 lei iti dau tot 850 sau numai 600! Atentie! E doar un exemplu.