| OLECH a întrebat:

Salut, am o intrebare:
dupa ce termini facultatea de finance & banci ce ajungi? unde te angejezi? a da... si pe ce se bazeaza in general aceasta facultate?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În domeniul finaciar (analist financiar) sau în cadrul unei bănci, etc.
Pa, pa.

| ikram a răspuns:

Pai esti Economist, ca si ceilalti care termina Facutatea de Economie oricare specilizare. Oricum trebuie sa faci si un master dupa aceea bineinteles tot in aceiasi specializare.

Acum bancile nu mai tin cont de specializare, nici macar de facultatea, ca sa ajungi functionar intr-o banca u este ne-aparat sa fii economist, de ex poti fi si jurist, so plus ca specilizarea de la economie chiar nu mai are nici o importanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.
Inainte, pana acum vreo 2-3 ani la facultatea mea de stiinte economice se facea cam la toate specializarile 4 ani. Si nu mai era necesar un master, aveai oarecum o specializare dupa acei 4 ani.
Acum se fac 3 ani si trebuie apoi si 1-2 ani de master deoarece, practic, pentru dupa 3 ani de facultate nu poti spune ca ai o specializare.
Asa e la facultatea unde sunt eu ultimul an student.
De angajat nu stiu cine angajeaza un proaspat absolvent de facultate, eu zic sa nu visezi la un post la cravata intr-o banca renumita. Totusi sunt destule cursuri de specializare cu diplome cunoscute si in strainatate, si este bine sa nu tintesti sus inca de la inceput. Incepi de jos si ajungi sus.
Asta in cazul in care nu ai pe cineva in spate...
Succes!

| ileanapomorin a răspuns:

Tot la o banca dar daca mai sti si alta limba e si mai bine maiales germana la finanta. adresa mea e pomorinileana @yahoo. de scriemi inapoi pe adresa mea pa