| Anonim420420 a întrebat:

Am si eu cateva intrebari. Ce salariu are un proaspat pompier?(salariu net)
Cum se avanseaza in grad? Se da un examen? Sau cresti in grad o data cu timpul? Dau funda

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pompierii nu au salariu ci solda! Nimeni nu stie dar porneste de la cel mai mic grad (sergent) cu o solda (probabil) egala cu salariul minim pe economie, plus solda de grad, plus norma de hrana si echipament, plus alte sporuri si plus orele suplimentare.
Daca iesi ofiter normal ca solda este mai mare! Acum 2 ani un subofiter a iesit cu o pensie de 4.400 lei (iti dai seama ca pensia este cam 80% din solda fara sporuri!) adica de 2 ori mai mare decat pensia mea care sunt ofiter M.Ap.N. Asa ca fa-ti o idee!
Avansarea in grad se face pe baza aprecieri de serviciu la 3, 4 sau maxim 5 ani de la ultimul grad. Trebuie sa ai cel putin calificativul bine pe ultimii doi ani. Calificativele sunt: necorespunzator, corespunzator, bun, foarte bun si exceptional.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Concentrează-te pe admitere (e bătălie mare). Cele de care zici vin de la sine. Păastrează funda pentru când devii pompi