| Corveax a întrebat:

Am terminat in 2018 scoala de subofițeri de pompieri din jud. Prahova.
Anul viitor intionez să încerc sa admit la facultatea de pompieri din cadrul A. I. Cuza, îmi puteți spune dacă o să plătesc școlarizarea? Sau la ce trebuie să mă aștept?
Momentan sunt la facultate, ingineria în c tii, as putea da examen la ofițeri din sursa internă, dar parca nu ma prea încântă această variantă.
Astept pareri, sfaturi sau recomandări.
Multumesc!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Acum lucrezi si nu vei putea da examen decat din sursa interna. Poti sa te lasi de meserie, sa platesti scolarizarea (scoala de subofiteri, cat a mai ramas neacoperita pentru ca pe masura ce lucrezi se amortizeaza cu o cota parte.) si apoi sa dai examen. Nu inteleg de ce te-ai lasa de meserie si sa daiexamen cand asa ai si o solda mare! Daca te duci din sursa externa, vei avea o solda mica si daca mergi la o specializare pe locurile civililor nu vei avea nici atat si vei plati scolarizarea. Noi, in armata, mergeam din sursa interna si nu muream. Din contra, ne bucuram.

| Corveax explică:

Dacă plătesc școlarizarea, adică scoala de subofițeri*