| ioni3517 a întrebat:

Salut! Am terminat liceul si as vrea sa devin mecanic in politie sau in armata,problema este ca nu stiu ce facultate sa fac(exista o facultate speciala sau pot face facultatea de mecanica si apoi niste specializari?). De asemenea vreau sa stiti ca pe mine ma pasioneaza ideea de a lucra cu arme,vehicole mari,nave,avioane,etc., nu ideea de a fi present intr-un teatru de razboi sau a fi supus disciplinei militare/politiste.Astept parerile si sugestiile voastre, mi-ar placea un raspuns mai detaliat, in care sa-mi spuneti traiectoria pe care o am de urmat si daca este cazul niste experiente personale. Multumesc anticipathappy.

Răspuns Câştigător
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Buna dimineata. Ceea ce vrei tu sa fii in armata se numeste "Maistru militar". Ca sa devii un maistru militar in primul rand trebuie sa ai bacul luat, dupa aia sa te inscrii la scoala de subofiteri si maistrii militari de la Pitesti ( doar acolo e ). Si in cadru scolii o sa trebuiasca sa iti alegi un profil ( maistru bucatar, auto, rachete, etc etc etc ). Si pe baza notelor din scoala ( aia de maistri ) iti alegi locul in care o sa te dea si specializarea. Faza e ca daca nu esti invatat cu ordinele, sa fii supus si sa inghiti TONE DE PROSTIE UMANA si sa fii afectat de prostia altora nu te chinuii sa faci scoala... pentru ca o sa iti dai singur demisia din sistem cand o sa vezi ce porcarii se intampla acolo. Experiente personale... Sincer sa fiu am ajuns sa urasc aproape toti maistrii si ce tine legat de ei. Eu am terminat liceul cu profil electirc si am stat o perioada foarte scurta ca electro-mecanic in armata si un nenorocit de maistru de electrice m-a facut cu creierii in asa hal incat intr-o zi era sa il bat cu un levier ( noroc ca au sarit ceilalti colegi ). Omu ala de rahat m-a facut sa urasc maistii, sa urasc tot ce tine de domeniul electric la masini. Asa ca ce pot sa zic. Vezi cum te comporti daca ajungi maistru

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

~sa devin mecanic... nu stiu ce facultate sa fac~

dacă-ți vrei să fii (doar) mecanic și-ți place să șurubărești nu facultatea e calea. Faci școală inaltă, nu mai pui mânuța pe șuruburi/chei/vaselină/... deci se cam exclud cele două. Alege ce vrei

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În structuri militare poți fi angajat civil.

| Vântulalb a răspuns:

Nu sunt in domeniu. Dar stiu ca exista specializari pentru ingineri mecanici in cadrul Academiei de Tehnică Militară. Intereseaza-te.