| Nicu999 a întrebat:

Buna am niste intrebari legate de aviatia romana,tot timpul am avut o pasiune pentru. tot ce zboara si ma pasioneaza forte mullt avioanele de vanatoare si acum ca aproape sunt major incep sa ma gandesc ce o sa fac cu viata mea, ca mai am un an de liceu parca tot mai mult ma gandesc sa devin pilot in armata romana dar la indemnul parintilor nu am urmat un liceu teoretic, am urmat un liceu technic (electrician in automatizari este profilul meu) o sa ma afecteze asta?
Apoi am mai citit pe internet ca nu sunt multe locuri deoarece nu sunt avioane
ce sa fac acum ce facultate trebuie, mai bine sa devin pilot civil la ce materi ar trebui sa invat bine am auzit ca fizica mate engleza si chimie
Eu sunt din cluj
Multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Heng a răspuns:

Salut. Ca da devii pilot ai nevoie de matematica, fizica si o sanatate ok. Trebuie sa faci foarte multe sacrificii si meseria asta nu se face exclusiv pentru bani. Liceul nu conteaza. La armata, se zboara foarte foarte putin si cu avioane vechi. Ca sa fii pilot in aviatia civila ai nevoie de niste calificari care se obtin in Romania, insa din pacate, doar contra cost.

| Nicu999 explică:

Daca ma decid sa merg pe drumul asta ce sacrifici ar trebui sa fac?