| Adrian_Amza_1995 a întrebat:

am un vecin care are ruter wireless. si vreau sa ma conectez la el. dar din pacate el nu mai stie parola si baiatul lui care are acces la ca casa...(are cheia de la casa). in fine deci cum asi putea sa ii aflu parola de la ruter sa ma loghez (numele il stiu}

2 răspunsuri:
| kidutzq a răspuns:

Router,ul nu poate fi resetat decat fizic (in spate, langa mufele de conectare, are un mic buton ''Reset''. trebuie apasat 20 de secunde dupa care router, ul este resetat). Dupa resetare, se reia procesul de configurare, cum este precizat in manualul de utilizare, inclusiv alegerea unei noi parole. il poate lasa si fara parola, insa in acest caz va deveni o retea publica, toata lumea care are un adaptor wireless se va putea conecta la el, si implicit largimea de banda a internetului se va imparti la numarul de utilizatori.

| AndreyChirita a răspuns:

E simplu trebuie sa accesezi o adresa de site ca sa intri in meniul router-ului din Internet Explorer/Google Chrome/Mozzila (depinde ce are el instalat) si sa schimbe parola de acolo. Adresa router-ului meu de exemplu este 192.168.1.1, dar difera de la router la router; de obicei este scrisa in manualul de utilizare. Important este ca trebuie sa fie conectat la router ca sa aiba acces la adresa respectiva.In fine, de acolo se poate schimba parola...