| ITsecurity a întrebat:

As dori sa ma inrolez in armata si sa ma angajez. Momentan nu am obtinut diploma de bacalaureat, am doar 19 ani si urmeaza sa mai incerc inca odata in a doua sesiune sa vad ce reusesc.
In armata se pot angaja persoane si fara diploma de bacalaureat? Din cate am citit pe internet, si pe site-ul oficial al Armatei Romane am observat, ca este necesar doar liceul pentru functia de " soldat gradat profesionist ". Momentan nu vreau sa urmez vreo scoala, intrucat nu am posibilitatea de a lua prea curand diploma de bacalaureat, asa ca m-as multumi daca as reusi sa ajung si soldat gradat profesionist.
Multumesc pentru timpul acordat, si daca aveti bunavointa de a-mi raspunde, v-as acorda cu mare drag o "funda".

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se pot angaja, pentru soldat/gradat profesionist se cere doar absolvirea a 10 clase.