|

Vreau sa ma inrolez in armata, insa am o nedumerire.

Care sunt diferentele dintre un soldat si un soldat gradat profesionist?

Care sunt salariile ca debutant?

10 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Ti-o spune un militar: soldat gradat profesionist este o categorie militara compusa din soldat, fruntas si caporal cu diferite trepte. Soldat simplu, neprofesionist nu mai exista decat in tarile comuniste. Solda nu ti-o pot spune. Un soldat avea prin primavara circa 1080 lei si 270 solda de grad. Prin vara solda de grad s-a marit cu 50% si apoi s-a marit salariul minim. Pe langa asta mai sunt si anumite sporuri. Poate ajunge la 2000 lei si mai mult. Gretta da, ca de obicei, raspunsuri in domeniul ce nu se pricepe.

| a răspuns (pentru Salontanul):

Deci in mare parte merita sa intri in armata ca soldat gradat profesionist?

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns (pentru Al999):

Parerea mea ca da. Este un loc de munca sigur, desi greu. Depinde si cum stai cu sanatatea si la ce arma mergi. Daca mergi in misiuni peste hotare poti castiga bani frumosi. In timp, daca te comporti bine si pui mana si dai examene poti ajunge cadru militar (adica subofiter, maistru sau ofiter). Eu am peste 23 de ani de armata si nu-mi pare rau. Doar imi pare rau ca n-o pot lua de la capat. Dumnezeu sa-ti ajute!

| a răspuns (pentru Salontanul):

Multumesc pentru informatii.
Din punct de vedere al armei voi da la Fortele Terestre.

Multumesc si eu pentru apreciere!

Răspuns Apreciat de Editori
| a răspuns:

„Soldat gradat profesionist" nu există, ci „soldat profesionist" și „gradat profesionist". Militarii se împart în:
- cadre militare cu contract permanent (generali, ofițeri, maiștri militari și subofițeri), pentru care trebuie să ai pregătirea necesară (Academia Militară, Școala de Ofițeri, Școala de Maiștri Militari sau Școala de Subofițeri);
- soldați și gradați profesioniști, angajați (recrutați) pe perioadă determinată cu posibilitatea prelungirii contractului (tot pe perioadă determinată).
La angajare vei fi soldat (fără grad, fără însemn), iar după o perioadă de instruire, vei putea ajunge gradat profesionist: fruntaș, apoi caporal (clasele III, II, I). Gradul de sergent este primul grad de subofițer, dar ai nevoie de școala de subofițeri.
Salariile (soldele) nu sunt mari, dar cu norma de hrană sar de 2000 lei/lună.

| a răspuns (pentru A70):

2000 de lei pe luna ca simplu soldat?

2 răspunsuri:
| a răspuns:

Un soldat - este un simplu soldat, fara grade.
Un soldat profesionist - este un soldat care are grade de ofiter (locotenent, capitan, general ...samd).

| a răspuns (pentru AnnaMaria2017):

Iar din punct de vedere al salariilor?

Nu stiu asta, am plecat de prea multi ani din tara ca sa stiu ce salarii mai sunt in aramata.