| Luci1332 a întrebat:

Salut! As vrea sa devin it-ist, insa nu imi prea place matematica, nu m-as duce la mate-info sa tocesc si sa nu mai am timp de mine, insa, daca ma duc la stiinte ale naturii, ma pot face it-ist? Desigur, urmand sa fac o facultate care se ocupa cu asta

5 răspunsuri:
| Lukasssz a răspuns:

Nu trebuie sa fii neaparat bun la mate ca sa devii it-ist iar un prieten de familie a facut profilul "stiinte sociale" si acum lucreaza in it.

| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai habar de IT, poti face 14 facultati de profil. Nu neaparat se invata, ci trebuie sa ai putin „talent".

suntserios
| suntserios a răspuns:

Si la facultate stii peste ce dai prima data? Peste matematica, aia de trebuie sa o stii de la mate info.

| Zuzu1991 a răspuns:

Cati ai ai?
cine ti-a spus ca, ca sa te faci IT-st iti trebuie mate si-a batut joc de tine... CRUNT
mate (si aia chestii marunte cum ar fi baze de numeratie) iti trebuie NUMAI daca vrei sa te faci programator SUPER AVANSAT
altfel eu nu mai stiu o boaba de mate invatata dupa clasa a 3a si lucrez in IT... binemercic

ca sa te faci IT-st trebuie sa te duca mintea in domeniu si... ATAT!

| Nirvanaaa a răspuns:

Nici la științele naturii nu e roz, te asigur ca și acolo e mult de invatat. Mai bine mergi pe mate info ca sa prinzi bazele informaticii. Eu am fost pe științe și mari diferențe la matematica nu s-au văzut, făceam și de mate info (doar la bacalaureat ce s-a simțit cât de cât diferența). Ai timp de tine și la Mate info, iar de invatat e peste tot. Mai bine mergi acolo sa pui bazele ca la facultate nu te va lua nimeni de la 0. Succes!