| ShutFickOn a întrebat:

Salut, sunt clasa a-VIII-a si in 14 si 16 am evaluarea nationala. M-am tot gandit ce sa aleg intre stiinte ale naturii si mate-info. Nu imi place matematica si nu sunt bun la fizica deloc, dar tot m-as duce la mate-info, deoarece am mai multe cai deschise si imi place informatica, tocmai de aceea as vrea sa dau la IT, doar ca nu ma descurc cu matematica si fizica, care sunt esentiale la IT. Tocmai de asta am zis ca aleg intre stiinte ale naturii si mate-info, dar m-as duce la mate-info pentru ca ai mai multe cai deschise dupa. La evaluarea nationala stiu cam de un 9 la romana si de un 7-7.50 la matematica, nu prea invat.

Cei care sunteti la mate-info, m-ati sfatui sa ma duc la mate-info in ciuda faptelor spuse? Sunt foarte indecis si am examenul in mai putin de 2 saptamani

2 răspunsuri:
| ZappyTv69 a răspuns:

Mai bine la mate-info. Măcar te duci la ce îți place. Toate astea se leagă, și de voie de nevoie, înveți. Înțeleg că nu te prea împaci cu matematica, dar trebuie sa o înveți, sau să încerci. Nu poți să ai note bune doar la info iar la fizică și mate note proaste, că 'merge'. Daca alegi mate-info pentru bune (info), alegi și pentru rele (mate și fizica). Sunt sigura ca sunt și alte materii care nu-ți plac, dar ai note acceptabile, bune.
Deci, îți recomand să te duci la mate-info, dar totuși este alegerea ta.

| ShutFickOn explică (pentru ZappyTv69):

Multumesc, am sa tin cont de ce ai zis