| EvelinaXd a întrebat:

As vrea sa ma fac avocat, unde sa fac facultatea? Am auzit ca in Iasi este bine, dar si in Bacau si Bucuresti. Unde sa ma duc?

PS: sunt din Focsanilaughinglove struck

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @EvelinaXd! Facultatea de drept de la Iași din cadrul Universității Al. I. Cuza este renumită dar nu o de pășește pe cea de la Cluj. Este doar părerea mea.
O zi cu zâmbet să ai!

4 răspunsuri:
| Amaya a răspuns:

Nu conteaza unde faci facultatea cata vreme inveti. Din punctul meu de vedere, e mai buna cea din Bucuresti pentru ca are o admitere mai serioasa ( 100 de intrebari de gramatica si economie ) fata de cea din Iasi, unde conteaza si media de la Bac si cea din liceu. Eu zic sa te informezi mai bine de modalitatile de admitere... Iar daca esti din Focsani, cred ca esti constienta ca e mai aproape Bucurestiul decat Iasiul.winking

| LaLaura a răspuns:

Nu prea contează unde faci facultatea, ci să fie una de stat, și să înveți ( asta contează cel mai mult), pe diploma ta de licență scrie că ai făcut la facultatea X, dar nu are nici o valoare acea diplomă, pentru că pentru a profesa ( mă refer acum la drept), trebuie să dai examen pentru orice meserie ți-ai alege, de ex, avocat ( dai examen ca să intri la barou), Judecător ( dai examen ca să intri la I.N.M - Institutului National al Magistraturii ), Executor juridic - examen din drept civil, procedura de drept civil, drept penal, procedura de drept penal, etc.
Eu de exemplu fac facultatea de Drept, anul 2 la Constanța la Ovidius ( și nu prea contează profesorii, ci tu trebuie să citești suplimentar cărți pe ceea ce ei îți predă,- momentan m-am pricopsit cu 15 cărți). Succes

| a1doru a răspuns:

Pai cel mai practic si recomandabil ar fi sa o faci cat mai aproape de casa, adica la Iasi.in plus e o facultate foarte apreciata pentru ca scoate oameni bine pregatiti.

| chrystyan21 a răspuns:

Trebuie sa faci Facultatea de Drept. In Bucuresti exista o facultate specializata pe acest profil, dar cred ca vei mai gasi si alte facultati cu aceasta specializare. In Bacau nu stiu. Si eu studiez dreptul insa la Universitatea Ecologica, Facultatea de Drept.