| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat de bine trebuie cunoscuta limba engleza daca esti roman si vrei sa pleci in Anglia?

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Macar un nivel b1 recomand

Cuvinte cheie: început de autonomie; a se descurca, a-și exprima opinia

Achiziția nivelului B1: Studentul poate înțelege punctele esențiale când este utilizată o limbă clară și standard și când este vorba de lucruri familiare în muncă, la școală, în timpul liber... Poate să se descurce în cea mai mare parte din situațiile întâlnite în călătorie în regiunea în care limba este vorbită. Poate să producă un discurs simplu și coerent pe subiecte familiare și în domenii de interes. Poate povesti un eveniment, o experiență sau un vis, să descrie o speranță sau un țel și să expună pe scurt motivele sau explicațiile pentru un proiect sau o idee.

https://ro.wikipedia.org/......ntru_Limbi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logica zice ca trebuie sa o cunosti cat mai bine. Cu cat mai bine stii cu atat mai usor te descurci. La urma urmei, cine nu mai stie engleze in zilele noastre?

| Holiday a răspuns:

Depinde de ceea ce faci acolo. Daca te duci la studii, de exemplu, trebuie s-o stii bine, daca te duci sa muncesti necalificat in constructii, sa zicem, nu e necesar sa stii prea multe, inveti pe parcurs.

| Dalmore a răspuns:

Minimul. Inveti din mers, socializand cu oamenii, vrand nevrand

| EneCristian a răspuns:

Cat sa mentii o conversatie sau macar sa intelegi una ( b2 ar fi ideal chiar c1 dar ) in general o poti invata acolo foarte usor in vreo 2-3 luni.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru EneCristian):

Ai un raspuns de politician, care este si rabin in particular. m-ai spart. laughing laughing laughing

| EneCristian a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

As dori sa aud raspunsul tau mai ales ca in ziua de azi asta e cel mai important sa intelegi si sa poti raspunde nu gradele( b2 c1 c2 b1 |) fiindca majoritatea se dau pe ochi frumosi dar daca tu esti mult mai avansat ca mine sunt numai urechi.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru EneCristian):

Ai raspuns singur: " in general o poti invata acolo foarte usor in vreo 2-3 luni."! laughing tongue NU TE DA ROTUND ATUNCI CAND NU VREI SA SPUI NIMIC CONCRET tongue

| EneCristian a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Deci nu ai nici un raspuns si pe deasupra nici nu ma intelegi? Bravo ai reusit sa fi inutil. Am specificat ca nu trebuie sa se streseze enorm pe faptul ca nu are cunostinte suficiente.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru EneCristian):

PA! Esti in lista mintosilor ignoraNti

| seularts a răspuns:

Man, am vazut ciobani in Anglia care au invatat din mers Engleza. Nu iti exagerez, dar oricat de bine ai invata o limba, cand ajungi in tara respectiva mereu va suna foarte diferit de ce sti tu! Nu te panica, o sa te adaptezi si o sa inveti si tu din mers!