| Anonim2000288282 a întrebat:

Salut.

Ce salariu are un inginer in România?

Nu contează ce inginer, vreau sa stiu ce fel de inginer e cel mai bine plătit.

E un salariu mare sau să mă axez pe străinătate?

4 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Intrebarea ta se asamana cu cea care intreba ce salariu are un militar, unde un salariu poate fii de 2200 lei la functia de soldat si 12-15 mii de lei la Seful SMG.

| goguPatent a răspuns:

Ăla in IT.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca in multe alte domenii exista salarii de la minimul pe economie ( da, ingineri ) pana la mii, zeci de mii de euro, pentru cei cu experienta si in posturi de conducere.

De exemplu Inginerii electronisti din domeniul RF si EMC sunt doar cativa in Romania si foarte bine platiti.

Uite aici o analiza a salariilor inginerilor

https://www.bursa.ro/......i-09353640

| andreidmbm a răspuns:

Depinde de cunostinte. Nu conteaza atat de mult nișa pe care mergi, pe cat conteaza cunostintele pe care le ai. Cunosc IT-isti care nu au facultate si castiga 3-4000 de euro lunar, si cunosc IT-isti cu 2 facultati care iau 3-4000 de lei. Asa ca, indiferent pe ce ramura mergi, cu cat ai mai multe cunostinte in domeniu, cu atat vei castiga mai bine.